…Читаючи повідомлення про перетворення бібліотек на медіатеки та облаштування у колишніх читальних залах центрів дозвілля з комп'ютерними іграми для дітей і зонами релаксу із масажними кріслами для відвідувачів поважного віку, мимоволі ставиш запитання: чи потрібні книжки взагалі?
Відповідь на нього вже дали західні науковці. Вони доводять, що читання традиційних паперових носіїв інформації і перегляду новин в інтернеті чи по телевізору істотно різняться. Психологи навіть ввели термін «кліпове мислення», за якого завдяки живим картинкам та інформативним заголовкам відмирає потреба у тривалій концентрації уваги, глибокому аналізі, критичному сприйнятті інформації. Світ перестає бути цілісним, перетворюючись на калейдоскоп новин і подій, що знижує здатність людини протистояти маніпулюванню її свідомістю. Найстрашніше, що без читання зникає потреба думати, бо цілком вистачає вже кимось запропонованої інформації з готовими висновками, що здаються беззаперечними і безсумнівними Отож цілком закономірно, що з 1980-х років у Японії, Німеччині, Франції стали діяти державні програми сприяння читанню…
…Звично нарікаючи на дорожнечу вітчизняних книжок, застарілість фондів більшості загальнодоступних бібліотек та підступність Росії, звідки масово завозять книжкову продукцію за демпінговими цінами, ми чомусь забуваємо, що в нас мало хто вже прагне читати і відповідно думати…
Віктор Шпак. Парадокси бібліотечної мережі // Урядовий кур’єр. – 2019. – 8 серпня. – С.1, 4.
«Свіжа преса»
Центральна районна бібліотека
|