На Чернігівщині, як і по всій Україні, розпочалися перші кроки децентралізації, що мають назву «добровільне об’єднання громад». Згідно чинного законодавства, має бути сформований, так званий, перспективний план формування спроможних територіальних громад.
Суть його полягає в тому, що невеличкі села та міста області мають об’єднатися у фінансово спроможні «територіальні громади», згідно методики наданої Кабінетом міністрів. Тож, замість, наприклад, кількох сіл буде утворюватися одна територіальна громада.
На Чернігівщині була сформована робоча група з підготовки перспективного плану формування спроможних територіальних громад. Вчора, 18 травня, пройшло чергове засідання.
Під час засідання робочої групи було заслухано інформацію представників районів щодо об’єднання територіальних громад. Озвучуючи пропозиції, вони наголошували на врахуванні специфіки області — маємо найбільшу територію та найменшу щільність населення. А Методика формування територіальних громад передбачає, в кінцевому результаті, забезпечення якісного рівня надання послуг для населення, зокрема, у сфері охорони здоров’я, освіти, культури соціального захисту та житлово-комунального господарства.
Робоча група виокремила два блоки громад. Перший блок – громади, пропозиції яких, на думку Чернігівської облдержадміністрації, відповідають Методиці формування спроможних територіальних громад. І такі, що не відповідають і потребують, на думку ОДА, подальшого доопрацювання.
До «проблемних» районів був віднесений, зокрема, Варвинський. Від цього району надійшла пропозиція сформувати аж п’ять територіальних громад. При чому, що Варвинський район є найменшим в Чернігівській області. Тож, на думку експертів ці маленькі громади не будуть життєздатними.
В адміністрації запропонували варвинцям переглянути свою позицію та сформувати одну територіальну громаду, замість п’яти.
Подібна ж ситуація і у Срібнянському районі, від якого надійшла пропозиція створити чотири територіальні громади. Натомість, в Чернігівській ОДА пропонують обмежитися однією тер. громадою.
Водночас, протилежна ситуація склалася, наприклад, у Щорському та Ічнянському районах. Там районні державні адміністрації запропонували створити лише одну територіальну громаду. Але, в Ічнянському районі місцеві жителі виступають за створення ще однієї – Парафіївської тер. громади.
Проблемна лишається ситуація і щодо формування територільних громад довкола великих міст області : Чернігів, Ніжин та Прилуки.
Справа в тому, що навколишні села не хочуть об’єднуватися в одну територіальну громаду з великими містами. Натомість, утворюють свої локальні територіальні громади.
Наприклад, від Чернігівського району подали пропозиції про утворення аж десяти територіальних громад. Навколо Ніжина хочуть створити п’ять територіальних громад, а навколо Прилук – шість.
Водночас, в Чернігівській облдержадміністрації наголошують, що така ситуація стримуватиме розвиток як міст так і сіл навколо.
Під час засідання робочої групи також пролунало питання щодо залучення громадськості до процесу обговорення та планування спроможних територіальних громад Чернігівської області.
Так, представники з Ічнянського району закидали керівництву місцевої РДА, що до робочої групи було включено лише одного сільського голову з району. Фактично, чиновники на місцях самі «кроїли» свій район, не залучаючи широку громадськість.
З іншого боку, наприклад, у Варвинському районі, за свідченням голови Чернігівської обласної ради Миколи Звєрєва, кілька тисяч людей були залучені до процесу обговорення.
Під час завершення засідання робочої групи, голова облради Микола Звєрєв наголосив, що всі пропозиції мають бути допрацьовані і в кінці травня має відбутися позачергова сесія облради, яка і має затвердити узгоджений перспективний план формування спроможних територіальних громад Чернігівської області.
Як це буде проходити на Семенівщині - побачимо....
За матеріалами pik.cn.ua
|