Це державне свято щорічно відзначається на честь прийняття Конституції незалежної України. Основний Закон Держави Україна був прийнятий 28 червня 1996 на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.
Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана в 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.
До речі, перша українська Конституція була створена Гетьманом Війська Запорізького Пилипом Орликом в 1710 році. Вона вважається першою українською Конституцією, а також однією з перших Конституцій в Європі. Документ був складений староукраїнською мовою та латиною. Латиномовна копія Конституції Пилипа Орлика ХVIII століття зберігається в Національному архіві Швеції, україномовна - у Російському державному архіві.
Нагадаємо, 30 вересня 2010 року Конституційний Суд України скасував конституційну реформу 2004 року, повернувши дію положень Основного Закону, схваленого парламентом у 1996 році. Таким чином, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми правління.
21 лютого 2014 Верховна Рада України конституційною більшістю ухвалила закон про повернення та дії Конституції 2004 року.
26 червня президент України Петро Порошенко вніс до парламенту проект змін до Конституції, який передбачає децентралізацію влади в Україні і є одним з ключових пунктів його мирного плану для Донбасу. Він сподівається, що Верховна Рада прийме зміни до Конституції у першому читанні на пленарному тижні, який почнеться 1 липня.
Того ж дня глава Венеціанської комісії Джанні Букіккіо запевнив, що у Венеціанській комісії готові вже найближчим часом розглянути проект змін до Основного Закону України, запропонований Порошенко, і дати попередню оцінку.
|