Сюжет Аліни Ковальової, «Гарт» №10 (2867) від 8 березня 2017 р.
«Якщо бабуся сіла за комп’ютер, то прощавайте, борщі і салати!» — піджартовує кум над Тамарою Васильченко із Семенівки. І дійсно, у своїх 77 років Тамара Іванівна вже не уявляє свого життя без ноут-бука й Інтернету.
— Думаєте, я цього хотіла? Років зо три «воювала» зі своїми, говорила: «Та я ніколи в цьому комп’ютері не розберуся!» — зізнається Тамара Іванівна. — Але діти й онуки всі далеко. Не лише в Семенівці, а й в області нікого з них немає. Дочка із зятем живуть у Севастополі, син із невісткою — в Ізмаїлі Одеської області (син і зять працюють у пароплавстві, зараз вони у рейсі в Австрії), онучка вийшла заміж в Італію, а онук останніх 7 місяців працює й живе із сім’єю в Арабських Еміратах.
Тож хотіла я цього чи ні, але привезли мені цю забавку й мусила вчитися. Дещо розказали, де в чому сама розібралася. І тепер скайп-зв’язок у нас із рідними щоденно вранці й увечері. Мені наказано: «Мамо, щоб завжди о восьмій ранку у тебе був увімкнений скайп». У місто збираюся — отримую настанову: «Вернешся — подзвониш, чи ти прийшла». Отакий щоденний контроль (у хорошому сенсі). Вони контролюють мене, а я — їх. Тому розлука не так гостро відчувається. Ми наче щодня одне в одного у гостях.
Наяву ж бачимося двічі на рік, іноді й більше. Діти чи онуки сюди приїжджають восени (на наші дні народження: у чоловіка — 13 жовтня, у мене — 1 листопада), і навесні. Та й ми з ним їздимо на всі сімейні торжества, без нас жодне не обходиться. Рідні завжди запрошують або й приїжджають забирають зі словами: «На сімейному святі бабуся й дідусь мають бути з нами!» Ось у червні їздили до Криму віддавали заміж онучку Таню. Їхнє з П’єром весілля «В кольорі Тіффані» було на обкладинці тамтешнього журналу «Кримське весілля». То й ми з дідусем (так Тамара Іванівна лагідно називає чоловіка. — Авт.) потрапили на його сторінки.
Нині саме онуччине весілля — найбільш улюблене для Васильченків відео. Вони його переглядають знов і знов. Радіють за свою красуню-розумницю і згадують своє. Тамара Іванівна й Ігор Іванович уже відзначили золоте весілля, на яке діти влаштували їм пишне свято в ресторані.
— Разом ми 58-й рік. У нас уже є не лише онуки, а й правнук — Андрій Андрійович.
— Ого! Поділіться секретом довгого і щасливого подружнього життя.
— Немає ніякого секрету. Ми вже не уявляємо, як бути одне без одного.
79-річний Ігор Іванович погано чує, але дружину розуміє навіть без слів. За просиджування перед ноут-буком її не лає, а й сам залюбки переглядає з нею сімейні фотографії. Показуючи їх і мені, Тамара Іванівна вправно орудує клавішами.
— Заходжу в Інтернет і шукаю, що мені цікаво: фільми, рецепти тощо. Дідусь наш любить дивитися «У світі тварин» і воєнні стрічки, просить: «Увімкни оту чи оту».
— «В бой идут одни старики», — називає Ігор Іванович найулюбленішу.
Зареєстрована Тамара Іванівна і в одній із соцмереж. Але під іменем та прізвищем її не знайдеш.
— Я зареєстрована як «Бабушка АРАМАТ». Це Тамара — навпаки. Так у юності, коли ми ходили гуляти на танцмайданчик, один хлопець усе казав на мене: «АРАМАТ навиворіт».
Також через Інтернет, буває, обмінюємося вітаннями з кумом, який живе у Мурманську. А ось у дебати я ні з ким ні в які не вступаю.
Тож ноут-бук та Інтернет для Васильченків — не лише для зв’язку з рідними, це ще й ліки від зимової нудьги. Щойно ж почнеться тепло, вони в хаті не сидітимуть. Ігор Іванович ходитиме на улюблену риболовлю, а Тамара Іванівна знову заходиться біля своїх незліченних клумб.
— Квіти — це моє життя! Ось приїжджайте влітку — побачите.
До теми
Згідно з даними Інтернет-Асоціації України, опублікованими на її офіційному сайті у квітні 2017 року, Інтернетом у нашій країні на той час користувалося близько 21,6 млн. людей (дослідження охоплювало населення віком від 15 років на території України, за винятком Криму й окупованих територій Донецької та Луганської областей). Серед них жінок було трохи більше, ніж чоловіків, — 51% і 49% відповідно.
У містах із населенням 100 тисяч мешканців частка інтернет-користувачів склала 66%, у містах із населенням понад 100 тис. чол. — 74%, а в селах всесвітню павутину освоїли вже понад 53% жителів. Що ж до вікової ознаки, то серед українців 15-29 років Інтернетом на початку 2017 року користувалося 97%, а серед тих, кому за 65, — 14%.
Аліна КОВАЛЬОВА,
м. Семенівка.
|