. Село моє... Думки про тебе... - 28 Січня 2015 - Семенівка-наше місто! / Семеновка-наш город!
Вас вітає сайт м. Семенівка Чернігівської області / Вас приветствует сайт г. Семеновка Черниговской области
П`ятниця, 22.11.2024, 05:17
ГлавнаяРегистрацияВходПриветствую Вас Гость | RSS






Меню сайту

Додати новину на сайт semenovka.at.ua



Форма входу

Категорії розділу
Новини краю [1156]
Семенівщина спортивна [304]
Наш ексклюзив [108]
Новини звідусіль [104]
Інше [65]
Навколо нас [18]
Газета "Гарт" про наш край [31]

СЕМЕНІВКА
СЕМЕНІВКА - НАШЕ МІСТО, Семенівка, місто Семенівка

РЕКЛАМА
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ Особистий кабінет для побутових споживачів ПАТ Чернігівобленерго

Прогноз погоди

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:


Група у ВК
--> Семенівське земляцтво

Facebook

Міні-чат
Вызов мини-чата - в правом нижнем углу сайта

Онлайн-РАДІО

Гороскоп
Loading...

Статистика



Онлайн всього: 6
Гостей: 5
Наши: 1
777ra777pan

[ Хто нас сьогодні відвідав ]




Проверка тИЦ и PR Рейтинг@Mail.ru


Главная » 2015 » Січень » 28 » Село моє... Думки про тебе...
16:34
Село моє... Думки про тебе...

 Щоразу, під’їжджаючи до села, в голові вирують рядки з пісні:


«І хлібом, і цвітом, 
і прадідом-дідом 
гріє душу село, 
моє рідне село». 

 

Недарма автор пісні обрав такі рядки для порівняння, щоб краще підкреслити саме нашу прив’язаність до своїх пращурів. Пам'ять про рідних, які пішли у небуття, якраз і тримає той невидимий  зв'язок з минулим, з рідною землею, де минало наше дитинство. 
    
Багато з нас так чи інакше є вихідцем із села. Отже, найприємніші спогади завжди пов’язані із селом. Мабуть тому, що, коли людина знаходиться ближче до землі, вона стає щасливішою. Бо черпає безцінну енергію від неї і перебуває у стані спокою. Так, саме спокою, бо нема метушні, гуркоту, смогу, не зустрічаються на шляху похмурі та заклопотані обличчя. 
    
Ритм життя, який притаманний місту, не завжди під силу кожному з нас. Дехто надає перевагу селу або містечку, а дехто їде жити до мегаполісів. У кожного свій вибір, проте село у пам’яті кожного з нас залишається найкращим місцем, де нам було добре.
    

 

Але час минає. Помирають люди і пустіють хати, де більше нема життя. Саме така картина є звичною зараз на селах. Недарма як кажуть, «помирають села». Бо село - це єдиний організм, який колись народився, жив, розвивався, а тепер застарів і тихенько помирає. Відходить у небуття… Звичайно, мешканці села намагаються зберегти його, але їм це не зовсім вдається, бо все одно для своїх дітей батьки хочуть кращої долі. Тож відправляють їх навчатися до міста, та й краще, на їх переконання, щоб вони там залишалися. І це є зовсім логічним явищем.
    
На особливу увагу заслуговує збереження селянами місцевих традицій, це є і залишатиметься незмінним атрибутом життя. Так приємно читати на шпальтах газет або в Інтернеті, як святкують у селі народні свята. Особливо цікавими є місцеві традиції, у кожного села є чи то обряд, чи то традиція саме своя, притаманна тільки цьому осередку.
    
Село за будь-яких часів відрізнялося особливим устроєм життя. У ньому завжди відносини між людьми набагато простіші, доброзичливіші. Наприклад, селянам і зараз не зрозуміти той факт, як це попереджати про свій прихід до сусіда заздалегідь!? Вони і досі живуть однією великою родиною.

 

 


У той же час, незважаючи на життєві труднощі та певні обставини, мешканці села намагаються крокувати в ногу з великими містами та цивілізацією. Більшість сільського населення вміє користуватися мобільними телефонами. До речі, так цікаво спостерігати, коли старенька бабуся, яка ледве тупає, але на своїх ногах, приїхала на базар до району і, скуповуючи харчі додому, стоїть у «плюшці», клітчаній хустинці, валянцях і…… І тут у неї дзвонить телефон у кишені; діставши його, вона досить голосно починає розмовляти, але ж вміє! 
    
Щоразу, коли доводиться їхати селом, вдивляюся у кожну хатинку, чи горить світло? Якщо це рано вранці, то уявляю, як там господарі прокинулися вдосвіта, щоби поратися по господарству, затопили піч. Полум’я  виграє різними кольорами, потріскують дрова, і на ухваті заставляються чавунки з картоплею, то буде «жаренка», як її називають і досі. 
Борщ, «жаренка», кисіль – ось що завжди пригадуємо ми, коли визначаємо, чи гарно приготована страва. «З печі було б значно смачніше» – хто не знає цієї аксіоми життя? Так, смачніше, бо воно приготоване, по-перше, з любов’ю, а по-друге, природно, без консервантів, у глиняному посуді, на вогні.
    
Багато чому є повчитися у своїх пращурів. Незважаючи на свого часу заборону релігії, у кожній хаті на покуті висіли образи, вкриті вишиваними рушниками, під ними – трикутна поличка, яка мала назву «косинчик», а на стелю прикріплений  полог. На свята тут горіла лампадка. Бабуся перед сном читала молитви та хрестилася. 
    
Ще одним показником багатства та охайності було велике ліжко, прибране як на свято: подушки в кілька рядів з вишивкою, простирадло з «подзором» до самої підлоги та «полог» з обох сторін. І в жодному разі не можна було порушувати вистелену «під нитку» таку красу. 
    
А ще кожна родина в селі мала свою баню  «по-чорному»; будували такі споруди на городі. Бо, мабуть, завжди розуміли, що можна перетопити її, і задля безпеки їх розташовували подалі. Досить смутно, але дещо пам’ятаю про правила відвідування такої бані. Поки її топили, там всередині було дуже багато диму, це так прокурювали приміщення та грілася вода. А вже, як баня готова, тоді відкривали дірку на стелі, щоб вийшов дим і можна було паритися. Усе всередині було чорного кольору, в сажі. Проте тільки зараз нам зрозуміло, що баня є найбільшим носієм усіх хвороб. А у таких банях, «по - чорному» саме димом дезінфікували усе, і вона вважалася стерильною. Вода для миття ніколи не пересушувала шкіру, бо була із часточками сажі, які замінювали олійні домішки. Також ця вода була досить м’якою. Після відвідин бані тіло пахло сажею, але саме таке єднання з природою приносило неймовірне задоволення. 
    
А які були різноманітні дитячі розваги! За будь-якої пори року діти вигадували собі заняття. Влітку за щастя було проїхатися на возі зі стогом сіна, купання на річці не стихало до самої ночі. Для підлітків працював місцевий клуб, де були танці. А як радісно було прокинутися вранці під спів пташок, чутний навіть при закритих вікнах. Ранок починався з гойдалки, яка була у кожному майже дворі. А ще чекали вечора, коли наші бабусі сідали на лавці в очікуванні стада корів з пасовиська. Це був такий собі перепочинок для господарів. Усе село очікувало повернення годувальниці додому. Бо у кожному дворі було по одній, а то і більше корів.
    
Взимку каталися на санчатах з гори, будували зі снігу хатки. Поруч була конюшня, і нас вона зажди приваблювала. Усіх коней знали, як кличуть, ходили туди розмовляти з ними, бо це дуже розумні істоти, такі собі благородні трудяги. 
    
Усе минає, минає і життя, яке колись вирувало у кожному дворі села. Щоразу, буваючи на спустілому подвір’ї, серце розривається від споминів, як же колись нам тут було добре. Були живі бабуся і дідусь, було завжди чисто і затишно у хаті, надворі багато худоби. 
Сум, розпач та сльози - ось що переповнює душу. А тепер мертва тиша, чагарник, вибиті вікна, розграбоване усе, що можна було забрати. Життя зупинилось, не горітиме вже вогник у печі, не потріскуватимуть дрова, не запахне випечений у печі хліб. 
Помирає село, залишаються в серці тільки пам'ять та безмежна вдячність рідним за безтурботне дитинство. 

 

 

 Олена Кресс, м. Семенівка.

 

Фото - із власного фотоархіву.

 

 

P. S.

Наша країна – хліборобська держава, тому уявити її без села, а тим більше сільського населення, дуже складно. Незважаючи на те, що впродовж XX століття Перша і Друга світові війни, колективізація, ліквідація так званих "неперспективних поселень", інтенсивна урбанізація тощо зменшили чисельність сільського населення майже вдвічі, але місце села в суспільному розвитку країни не втратило своєї вагомості. Тож треба вірити, що все зміниться на краще - зацвіте наше село, і на його вулицях лунатиме галас грайливих дітлахів, а надвечір – слова українських пісень.

 

 

 

 




Сподобалася новина - поділися нею в соціальних мережах.


Приглашаем принять участие в опросах нашего сайта


Категория: Наш ексклюзив | Просмотров: 1525 | Добавил: Елена | Теги: думки, Олена Кресс, село | Рейтинг: 5.0/1

ЧИТАЙТЕ ЕЩЕ НОВОСТИ НА НАШЕМ САЙТЕ:

Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пошук


Наша Україна
Единая страна

Реклама
авторемонт -->

Календар
«  Січень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Архив записів



Наше опитування
Чи хотіли б Ви їздити маршрутним таксі до Корюківки за покупками в магазин АТБ ?
Всього відповідей: 17

Наша кнопка
Мы будем очень благодарны, если Вы разместите нашу кнопку на своем сайте
Семеновка - наш город!



Код информера новостей

Друзі сайту

Сайт 1-В класу школи № 1 м. Чернігова Історія Чернігівської землі
Професійний фотограф у Чернігові
Сайт о Новгороде-Северском НЕофіційна сторінка м. Бобровиця
Козелецький соціально – інформаційний портал Відділ освіти Семенівської РДА
городок Десна в Черниговской области Жизнь в Ивановке - Интересно знать
Семенівський клуб хортингу Древній Любеч
Офіційний сайт редакції газети Срібнянщина

Хмарка Фото

Свята сьогодні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Законодавство
Законодавство України
  • Конституція України
  • Цивільний кодекс України
  • Господарський кодекс України
  • Земельный кодекс України
  • Митний кодекс Україны
  • Запобігання і протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування

  • Хмарка тегів

    Програма TV

    Copyright MyCorp © 2024 Хостинг від uCoz


    Розділи нашого сайту
    - НОВИНИ -
    Новини краю
    Семенівщина спортивна
    Наш ексклюзив
    Новини звідусіль
    Інше
    Навколо нас
    Газета "Гарт" про наш край
    - БЛОГИ -
    Инфраструктура
    Блог голови Семенівської РДА.
    Економічний блог.
    Блог освіти району
    Блог юридичних служб.
    Семенівський районний центр зайнятості.
    Блог правоохоронців
    Прикордоння
    Блог усіх небайдужих
    Життя видатних людей
    Духовне виховання
    А чи знаєте Ви?
    Людям про людей
    Як це було ...
    З глибин серця...
    - ОГОЛОШЕННЯ -
    Автомобілі
    Бізнес, співпраця
    Побутові товари
    Для офісу
    Комп'ютеры
    Лісова промисловість
    Метали
    Нафта, газ, вугілля
    Продукти харчування
    Промислове обладнання
    Інші товари
    Зв'язок та телекомунікації
    Будівництво
    Послуги у різних сферах
    Різне
    Нерухомість
    Анонси подій
    Робота
    - ЦІКАВЕ -
    Фотоальбоми
    Транспорт
    Туристам
    Форум
    Зв'язок
    Відео



    Звертаємо увагу! Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на semenovka.at.ua. Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання.
    Адміністрація сайту не несе відповідальності за матеріали користувачів. Думка Адміністрації не завжди може співпадати з думкою автора
    Шановні коментатори/дописувачі! Адміністрація веб-сайту не має намірів обмежувати свободу слова, але залишає за собою право видаляти висловлювання з уживанням нецензурної лексики та образ на адресу авторів матеріалів і їх фігурантів.
    *** *** ***

    Щоб додати необхідна авторизація
    Облако фоток
    Каталог webplus.info Семеновка - наш город! МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов топ каталог Украинский портАл
    QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Белый каталог сайтов




    Переглянути свіжі коментарі
    eurotraurky написал:
    м. Київ, вул. Бойчука, 20
    (098) 102 0101(066) 001 1200https://www.instagram.com/effs_kyivhttps://telegram.me/eurotraur

    ylinnik81 написал:
    Если вы ищете качественную компьютерную и оргтехнику, а также услуги по подключению и настройке, то вам стоит обратить внимание на предложения от комп

    1222bogdan написал:
    Легко перевезли нашу семьюиз четырех человек из квартиры за город.
    Все разобрали, упаковали, собрали. Всем спасибо

    vomeso9896 написал:
    Травень - ідеальний час для початку пошуків з
    От: Vaasiliy На ринку України вже декілька років працюють ліцензійні ігрові сайти, тому їхня популярність зростає кожен день. Не знаю, добре це чи ні, але радує те
    Дата: 29.01.2024

    -->
    Vaasiliy написал:
    На ринку України вже декілька років працюють ліцензійні ігрові сайти, тому їхня популярність зростає кожен день. Не знаю, добре це чи ні, але радує те