Шановні читачі! На шпальтах нашого сайту наводимо статтю Валентини Остерської, журналіста тижневика "Вісника Ч" № 18 (1565)
21 травня в Україні має закінчитися перший етап очищення від комуністичної пропаганди. Зокрема, пам’ятників Володимиру Леніну. Та не всюди їх ще знесли. У селі Тимоновичі Семенівського району стоїть. Та й у самій Семенівці Леніна ніяк не можуть прибрати. Кранівники навідріз відмовляються валити ідола комуністів. Бояться. Чоловіка, який зняв краном і поставив на КамАЗ Леніна у центрі Семенівки (робив за наказом керівника), схопив інсульт. Ледь вижив.
Тоді багато семенівців обурювалися перенесенням пам’ятника. Мовляв, він нікому не заважає, навіщо його чіпати? Сипали прокльони.
Семенівщина межує з Росією. Чи не у половини мешканців родичі живуть там. Люди старших поколінь і досі сумують за радянськими часами. Про перипетії з Леніним міський голова Семенівки Олександр Бичков каже так:
— Ситуація певною мірою комічна і містична. У Семенівці Леніна зняли ще у лютому 2014 року, після подій на Майдані. Тоді ще не було закону про декомунізацію. Вирішили прибрати його з центральної площі. Прихильники відреставрували його, зробили постамент і встановили оновленого у міському парку біля могили героїв громадянської війни (20-х років минулого століття). Територія парку —14 гектарів.
Якщо закон прийнятий, то його треба виконувати. Питання знесення пам’ятника у лютому я тричі ставив на голосування. Лише з третьої спроби вдалося його проштовхнути.
Демонтаж доручили комунальному підприємству «Ревна». Та у них, як з’ясувалося, немає підходящого крана. Звернувся до директора семенівського держлісгоспу. Директор сказала: «Я вже раз давала, потім люди проклинали». Попросили кран у місцевому хлібоприймальному підприємстві. Керівник погодився надати, та ніхто з кранівників не захотів сідати за кермо. Тоді представники «Ревни» поїхали у Корюківку, знайшли працівника; зробили передоплату.
Він приїхав знімати. Зійшлися жителі, обурювалися. Покликали голову райдержадміністрації. Кранівник походив навколо і відмовився. Гроші повернули. Це було недавно.
Дивився у теленовинах, до 21 травня треба виконати закон, зняти Леніна. Вже всілякі думки були — спробувати продавати, як у Новгороді-Сіверському, шукати інші варіанти. Є ще одна задумка: керівник хлібоприймального підприємства пообіцяв, що запросить кранівника з Чернігова. Він приїде, сяде вже тут на кран підприємства і зніме пам’ятник.
— Те, що сталося з нашим кранівником, — це збіг. Він уже літня людина. Звісно, після перенесеної хвороби на роботу більше не вийшов. Я не хочу встрявати у все це. Не хочу бути крайньою, — говорить Олександра Дудко, директор державного підприємства «Семенівське лісове господарство». — Це тоді я особисто викликала кранівника з лісу. Не він сам визвався. І попросила зняти акуратно пам’ятник. Усе для того, аби не допустити вандалізму, наруги. Бо тоді приїхало два «Т-150» з іржавими тросами, вони б його просто розтрощили. А так акуратно зняли, поставили на кузов «КамАЗа» і відвезли на реставрацію.
|