Питання зняття арешту з майна боржника в рамках примусового виконання рішень врегульовано у чинною редакцію Закону України «Про виконавче провадження».
Розкриваючи питання зняття арешту з майна, варто насамперед визначитися з поняттям «арешту майна». Отже, арешт майна - це накладання заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження до визначення подальшої долі цього майна. Тобто, накладення арешту на майно має тимчасовий характер та застосовується з метою збереження майна. В рамках примусового виконання рішень метою накладення арешту є забезпечення реального виконання рішення.
Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів на все майно боржника або на окремі речі. Таким чином, арешт з майна боржника «автоматично» знімається у разі реального виконання рішення боржником.
На практиці це виглядає таким чином. Після повної сплати боржником суми основного зобов’язання та інших обов’язкових платежів виконавець розподіляє сплачені кошти та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. Про зняття арешту з майна виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження. Наведений приклад зняття арешту найбільш простий та поширений. Зняття арешту з майна боржника в такому випадку врегульовано статтею 40 Закону України «Про виконавче провадження». Для можливості реально розпоряджатися власним майном боржнику не потрібно додатково звертатися до інших органів, установ, реєстраторів, доставляти їм копії постанови про зняття арешту, оскільки така постанова в день її винесення виконавцем надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була винесена постанова про накладення арешту на майно боржника, та вчиняються дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.
Окрім «автоматичного» зняття арешту з майна боржника, котре проводиться при повному виконанні боржником всіх зобов’язань, законодавець визначає й інші підстави для зняття арешту з майна. Стаття 59 Закону визначає досить розширений перелік підстав для зняття арешту з майна боржника. Зупинимося детально на підставах, котрі найчастіше зустрічаються на практиці:
- надходження на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця суми коштів, стягнених з боржника, необхідної для виконання всіх зобов’язань. Арешт з майна боржника в такому випадку може бути знято незалежно від вчинення виконавцем таких дій, як розподіл сплачених (стягнених) коштів та винесення постанови про закінчення виконавчого провадження;
- отримання виконавцем документів, що підтверджують про повний розрахунок за придбане майно на електронних торгах. Ця норма покликана забезпечити просту та прозору процедуру розпорядження арештованим майном переможцем електронних торгів, котрий придбав майно та повністю за нього розрахувався;
- отримання виконавцем судового рішення про скасування заходів забезпечення позову. Звертаємо увагу, що рішення суду повинно набрати законної сили. В такому випадку Інструкцією з організації примусового виконання визначається, що постанова про зняття арешту з майна виноситься виконавцем не пізніше наступного робочого дня. При цьому для виконання рішення про скасування заходів забезпечення позову не має значення, чи наявне у виконавця виконавче провадження з виконання первісного рішення про забезпечення позову чи це провадження про забезпечення позову знищено по завершенню строків зберігання;
- погашення заборгованості із сплати періодичних платежів, якщо виконання рішення може бути забезпечено в інший спосіб, ніж звернення стягнення на майно боржника. Позитивне застосування на практиці цієї норми не здійснюється, оскільки сама норма залишає на розсуд виконавця досить важливе питання: «Чи може бути забезпечено в інший спосіб виконання рішення?». Оскільки ризики відповідальності за неправильне рішення лежать тільки на виконавцеві, а справний платник аліментів, котрий залишився без ліквідних активів часто перетворюється на неплатника аліментів, в задоволенні клопотань боржника про зняття арешту державний виконавець здебільшого відмовляє. При цьому боржникові роз’яснюється право на звернення до суду для вирішення такого питання.
На вирішенні питання про зняття арешту в судовому порядку зупинимося окремо. Як зазначалося вище, стаття 59 Закону містить виключний перелік підстав для зняття арешту з майна. За наявності таких підстав державний виконавець самостійно приймає рішення про зняття арешту майна, про що виносить відповідну постанову. У разі виникнення всіх інших випадків, що не охоплюються положеннями цієї статті, арешт може бути знятий за рішенням суду. Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ постановою №5 від 3 червня 2016 року «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» надав судам низку роз’яснень стосовно застосування законодавства при розгляді позовів про зняття арешту з майна. У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.
Окремо слід відмітити, що законодавством встановлено єдиний випадок зняття арешту з майна за постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. У разі виявлення порушення порядку накладення арешту, встановленого Законом України «Про виконавче провадження», арешт з майна боржника знімається згідно з постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.
Коротко підсумовуючи, спробуємо визначити, що має вчинити особа, яка бажає зняти арешт з належного їй майна, в кожному конкретному випадку:
- сплатити суму стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів (у разі наявності) або надати виконавцю підтвердження про здійснену сплату суми стягнення до відкриття виконавчого провадження;
- звернутися з клопотанням до виконавця у разі наявності підстав, визначених статтею 59 Закону України «Про виконавче провадження»;
- звернутися до начальника відділу зі скаргою у разі порушення державним виконавцем порядку накладення арешту;
- звернутися до суду для вирішення питання про зняття арешту у разі відсутності підстав для зняття арешту, визначених Законом «Про виконавче провадження».
Старший державний виконавець
Cеменівського РВ ДВС В. Смирнов
|