Сьогодні в українській енергетиці відбувається саме те, про що попереджали фахівці півроку назад. Експерти ще влітку говорили, що Україні може не вистачити потужності і її не вистачило. В Об‘єднаній енергосистемі України утворився дисбаланс, викликаний перевищенням споживання електроенергії по відношенню до її виробництва.
Дефіцит потужностей української енергосистеми становить 3000-3500 мегават. Наразі в аварійних ремонтах знаходяться 26 потужних енергогенеруючих одиниць на електростанціях України, для стабільної роботи ГЕС у водосховищах не вистачає води - влітку і восени майже не було дощів, а на ТЕС немає газу і, головне, немає вугілля.
З 01 грудня 2014 року НЕК «Укренерго» впровадила графіки аварійних відключень електроенергії. Вони не рятують Україну від дефіциту електроенергії, вони рятують енергосистему від «блекауту».
Аварії в енергосистемах в середовищі фахівців часто називають блекаут (системна аварія).
Аварія в енергосистемі - порушення нормального режиму всієї або значної частини енергетичної системи, пов'язане з пошкодженням обладнання, тимчасовим неприпустимим погіршенням якості електричної енергії або перервою в електропостачанні споживачів. Енергосистему знищити можна за хвилини, а відновлювати кілька діб.
Найбільші аварії в енергосистемах країн сталися через зростаючий дефіцит потужності, дисбаланс в енергосистемі, відсутність резервів, моральне та фізичне старіння обладнання.
5 листопада 2006 – залишилися без електроенергії мільйони чоловік у кількох країнах Західної Європи. Збій стався в Німеччині через різке зростання споживання, викликаного похолоданням. Причиною збою стало відключення двох високовольтних ліній електропередачі в Німеччині, після чого фрагменти європейської мережі стали валитися, «як картковий будиночок».
25 травня 2005 - Московський «блекаут»
На підстанції "Чагіно" на півдні Москви, найпотужнішої на кільці 500 кВ, сталася пожежа, спрацювала автоматика: підстанція аварійно відключилася разом з підходящими до неї лініями та з підстанцією ТЕЦ. Загальна потужність системи різко впала. Вранці під час піку споживання енергії система почала "сипатися" за принципом каскадного відключення. Безпосередніми винуватцями названий диспетчерський персонал, "що приступив до управління режимами електростанцій ... замість відключення споживачів".
14 серпня 2003 - збій електромережі США і Канади - «Великий блекаут-2003».
6 липня 1999 - у Нью-Йорку 200 тис. Жителів Манхеттена були позбавлені електрики на 19 годин. Причиною став перевитрата енергії в результаті спекотної погоди.
9 листопада 1965 - Аварія в енергосистемі в США і Канаді. В результаті відключення електроенергії без електричної енергії залишилися 30 мільйонів людей.
На сьогодні гарантування державної безпеки України можливе лише за умови підтримки її енергетичної системи у надійному технічному стані. Як рятувальне коло для енергосистеми в умовах значного енергодефіциту, для недопущення екологічної, техногенної аварії в масштабах країни та Європи, НЕК «Укренерго» запровадило примусове обмеження споживання електроенергії по всій Україні.
Для Чернігівської області команда «Укренерго» на застосування аварійних відключень надходить в різний час, протягом дня двічі, а то і тричі. При цьому необхідно враховувати, що обсяги потужності, яку необхідно відключити також змінюються протягом дня.
Відтак прохання жителів Чернігівщини про надання чіткого графіку аварійних відключень виконати можливо лише теоретично. Черговість та час відключень споживачів може змінюватися від заявленого на офіційному сайті ПАТ «Чернігівобленерго» у зв‘язку з різними годинами застосування графіків аварійних відключень НЕК «Укренерго» та різними обсягами потужності, яку необхідно відключити.
Однак перерви в електропостачанні будуть дотримуватися. Відключення споживачів в м. Чернігів коливатимуться в межах 1,5 години та близько 2 годин для жителів населених пунктів області. Додаткові заходи, в зв‘язку з відключенням електроенергії були застосовані з метою недопущення розмороження систем опалення та водопостачання при низьких температурах.
ПАТ «Чернігівобленерго» звертається до жителів Чернігівщини з розумінням поставитися до вимушених відключень, як крайнього заходу по недопущенню надзвичайних ситуацій в Україні, та просить споживачів раціонально використовувати електроенергію та цінувати кожну кіловат годину.
Аварійні відключення електроенергії – це вже не питання особистого комфорту, а питання національної енергобезпеки країни в цілому.
Аварійні відключення електроенергії – це заходи, які застосовуються НЕК «Укренерго» для збереження цілісності енергосистеми України в момент утворення критичної ситуації в енергосистемі. Це не «віялові» відключення тому ситуацію на завтра спрогнозувати не можна.
|