Легенди й бувальщина
В давні часи, коли світ вірив чудесам, ключ-трава відкривала людям ті місця, де в землі приховано скарби. Древні алхіміки, яким не терпілося перетворити неблагородні метали на золото, теж не оминали увагою гронянку півмісяцеву, тобто ключ-траву: в своїх намаганнях шукали допомоги й у неї. Багато й інших легенд ходить світом про героїню цієї нашої розвідки.
Легенда розповідає, що ключ-зілля росте на тих землях, в яких закопаний скарб, отже, справжній скарбошукач повинен копати вглиб під коренем рослини і тоді він неодмінно знайде приховані в землі багатства.
Як виявляється, легенда має під собою реальне наукове підгрунтя – рослина «відчуває» ґрунти, багаті на поклади ауруму, тобто прямо вказує на те, що ця земля багата на золото. Щоправда, плутати закопані в землю золоті злитки з маленькими піщинками плутати не варто. Гронянка належить до фітоіндикаторів корисних копалин, зокрема покладів ауруму.
«В мене брат в Сибіру живе, то він мені розказував, що вони часто на річковому дні знаходили золоті піщинки, були такі і в землі. І щоби не копати скрізь, то Василь шукав спочатку таку сіро-зелену квіточку, а тоді її з землі висмикував і під нею копав. Тоді ту землю ретельно пересіював і знаходив піщинки золота. Бог його знає, чого ця квітка росте саме там, де золото», — розповідає Валерій Апетрі.
Кілька століть тому гронянка була відома в Европі під назвою Walpurgiskraut – Вальпургієва трава. Їі клали біля бідонів з молоком, щоб захистити його від чаклунів. Ще цією травою годували з хлібом корів, щоб збільшити продуктивність. А в народній медицині вона й по цей день успішно застосовується як ранозагоювальний засіб, від наривів (зовнішньо), при маткових кровотечах. У Індії ж цю рослину використовували при дизентерії.
Опис рослини
Багаторічна трав'яниста рослина із коротким кореневищем та одним листком (вайєю), розділеним на дві частини, довжина 4-20 см. Стерильна частина шкіряста, видовжена, пірчасто-складна із майже супротивними сегментами напівмісяцевої форми, гола, жовто-зеленого кольору. Спороносна частина довгочерешкова (1-6 см), двічі-, або тричіпірчастоскладена, зазвичай, довша за стерильну.
Гронянка півмісяцева зростає по сируватих лісах, луках, схилах річкових долин і ярів, на ґрунтах різного механічного складу. Переважна більшість помічена у центральній частині України, на Сході, в Карпатах і Криму. Вимоглива до вологості ґрунту, оскільки не пристосована до швидкого всмоктування води. Важливою умовою зростання виду є розрідженість трав’яного покриву. Рослина здатна розмножуватися вегетативно, шляхом кореневих нащадків.
Про необхідність створення ПЗФ на місцях зростання гронянки
В останні десятиліття число Гронянки півмісяцевої на території України значно скоротилося. Поступово зникає у зв’язку з висушуванням місць зростання, а також збиранням її як лікарської рослини. Задля збереження чисельності виду заборонено несанкціонований збір та порушення умов зростання, необхідно збільшити кількість природно-заповідних об'єктів, де охороняють вид.
У Семенівському районі нами знайдено 2 місця зростання гронянки півмісяцевої. Ми спробуємо вжити заходів для заповідання цих об’єктів.
Фото з Інтернету
Фото з Червоної книги України
Використані джерела:
В.І.Комендар, П.М. Скунць, М.Ю.Гнатюк. Зелені перлини Карпат. – Ужгород: Карпати, 1985.- 88с
http://agronomist.in.ua/sad/kviti-chervonoi-knigi/gronyanka-pivmisyaceva-opis-i-foto.html
http://i-stefyuk.vkursi.com/5012.html#cut
http://nika-el.livejournal.com/119774.html
Ботанічний словник
Вікіпедія
Петро Бузунко, м. Семенівка
|