10 липня 2018 року Верховною радою України прийнято Закон України №2497-VII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств», яким внесено зміни до Податкового Кодексу України що передбачає земельний податок на всі лісові землі України.
Зазначеними змінами на ДП «Семенівський лісгосп» може лягти непосильне додаткове податкове навантаження, що спонукає до прийняття дій направлених на унеможливлення негативних наслідків для підприємств.
Так, в 2017 році ДП «Семенівське лісове господарство» сплачено податків всіх рівнів 35,8 млн.грн., з яких рентна плата за використання лісових ресурсів склала понад 7 млн.грн. Згідно діючої системи оподаткування, сьогодні вже сплачується податок за лісові землі, як рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів. Податки в сумі доходів за 2017 рік по лісгоспу склали 45,7%. Семенівський район є одним із найбільш лісистих регіонів Чернігівської області, ліси займають 37 % її території. Загальна площа земель лісового фонду Держлісгоспу становить 31,4 тис. га. В ДП «Семенівське лісове господарство» працює біля 250 людей, з року в рік зростає рівень реалізації продукції.
Разом з тим, ліси відіграють важливу економічну роль, адже державне лісогосподарське підприємство «Семенівське лісове господарство» є основою розвитку лісового вектора району. Відповідно до статті 1 Лісового кодексу України, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах і перебувають під охороною держави.
Таким чином, лісова галузь сьогодні має велике стратегічне значення для держави ніж будь-коли. Це пов’язано зі збільшенням негативної дії глобального потепління, техногенного забруднення на ліси, життєздатність створюваних лісових культур, поширення осередків шкідників і хвороб. Наразі вищезазначений закон призведе до неприпустимого збільшення податкового навантаження, а як наслідок буде подорожчання щонайменше у 1,5-2 рази деревини, що реалізовується на ринку. Через високу вартість деревини більшість підприємств деревообробної промисловості будуть зупинені, а тому припинять роботу й постачальники сировини – лісогосподарські підприємства.
Приймаючи такий потрібний країні закон про підтримку сімейних фермерських господарств, наші законодавці втягнули в незрозумілу тяжбу лісгоспи. Працюючи десятиліттями над виконанням державних функцій ДП «Семенівський лісгосп», не отримуючи жодної копійки від держави на свою діяльність, сплачуючи постійно зростаючі податки, ми дуже надіємось, що це прикре непорозуміння із земельним податком на лісові землі буде вирішено найближчим часом. Дуже багато залежить і від органів місцевого самоврядування.
Приймаючи ставку податків в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки ріллі для сільгосптоваровиробників це зрозуміло, оскільки вони щорічно збирають врожай.
Але чи можуть лісівники платити такий податок збираючи врожай раз у 100 років? І чим платити такий податок за лісові землі природно-заповідного фонду? Хочеться вірити у далекоглядні та виважені рішення законодавців у тому числі тих, що належать до органів місцевого самоврядування, адже люди пам’ятають як у новітній історії нашого району необдумані дії керманичів призвели до банкрутства та зникнення багатьох підприємств.
Не зайвим буде нагати, що існування саме державного підприємства лісового господарства це гарантія наповнення місцевого бюджету та вільного доступу місцевого населення до лісових ресурсів, які є додатковим джерелом доходів багатьох сімейних бюджетів родин.
За за матерілами прес-служби ДП "Семенівське лісове господарство"
Фото - М. Волка
|