Вишиванки завжди були нашим національним символом, нашою гордістю та автентичною ознакою.
Адже вишита українська сорочка – це не просто одяг, це справжній оберіг.
21 травня, у День вишиванки в Україні, на базі Семенівського районного Будинку творчості дітей та юнацтва відбулося Свято української вишивки - повідомляє керівник гуртка «Народна вишивка» БТДтаЮ О.Селюкова на сторінках вебресурсу Семенівського районного відділу освіти.
На зустріч зі школярами була запрошена народна майстриня нашого Семенівського краю – Дудко Раїса Григорівна. ЇЇ роботи привернули увагу дітей розмаїттям барв та майстерним виконанням. Дівчата та хлопці захоплено слухали розповідь майстрині, а на добру згадку про зустріч подарували гості роботу, виготовлену вихованцями гуртка «Виготовлення іграшок-сувенірів» Семенівського БТДтаЮ.
Майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки під гаслом «Ні війні! Ми за мир» провела з дітьми Селюкова Ольга Володимирівна, керівник гуртка «Народна вишивка». Зроблені ляльки-обереги будуть передані воїнам АТО.
На завершення свята був організований флешмоб «Моя вишиванка».
Флешмоб проводився також і на території Семенівської ЗОШ № 1
До речі, кілька цікавих фактів про вишиванку....
* Перші вишиванки були не просто елементом одягу. Вони мали більше містичне значення. Слов’янські народи надягали розшиті сорочки для захисту від зла. Вигадливим орнаментом прикрашали комір, рукава й поділ вироби. Навіть новонародженим дарували вишиванки для того, що б ця сорочка оберігала дитину від злих духів.
*Історичний факт — вишивкою прикрашали одяг скіфи — мешканці причорноморських степів. Про це свідчить давньогрецький історик Геродот.
*Кожна дівчина повинна була вишити таку сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати — вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, отже, як кажуть в народі: «скочив чоловік у гречку».
*А ось чоловіча інтерпретація того ж повір’я. Чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній дівчині. Інші до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
*Кожен регіон України може похвалитися своїм унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.
* Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають Борщевський. Така сорочка рясно розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків у Борщівка, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі.
* В противагу попередньому стилю, є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, в якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.
* Ще один популярний вид — поліхромні або багатобарвні вишиванки. Раніше їх носили жителі Карпат, Закарпаття, Буковини та Гуцульщини.
* Першим модником, який поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, який носив її під піджак і з сучасним нарядом. Саме в такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
*Вишивка хрестиком є найпопулірнішим швом, який застосовують у найрізноманітніших виробах. Наприкінці 19 століття така вишивка поширилася по всій Україні. Елементи орнаменту, які виконувалися хрестиком, найчастіше мали рослинний чи геометричний характер.
*Найбільша кількість людей у вишиванках, які зібрались в одному місці — саме такий рекорд встановили на день Незалежності в 2006 році на центральній площі Рівного — майдані Незалежності. Організаторам акції вдалося зібрати святкового дня на майдані аж 3298 людей у вишиванках, від пересічних рівнян — до відомих чиновників і політиків! У 2011-му рівненський «вишитий рекорд» побили у Чернівцях — тут у вишитих сорочках одночасно зібралося аж 4189 людей. Але того ж року Рівне повернуло собі першість: у День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках!
|