Нещодавно Президент України підписав Закон "Про добровільне об’єднання територіальних громад".
Закон №157-VIII від 5 лютого регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ та міст.
Закон містить принципи добровільного об’єднання територіальних громад, визначає суб’єктів та основні умови добровільного об’єднання, описує порядок об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст та надання їм державної підтримки.
Що ж це таке і з чим його їдять?
Високопосадовці вважають, що територіальні громади об’єднувати доцільно, оскільки вони таким чином матимуть значно більше повноважень, можливостей й реальних шансів на поліпшення якості життя, розвиток інфраструктури, формування достатнього бюджету.
Передумовою об’єднання територіальних громад має бути принцип економічної ефективності, в об’єднаній територіальній громаді має бути не менше 5 тисяч жителів, а також ця громада повинна забезпечити утримання усіх установ і закладів, що функціонують на її території. Також було наголошено, що чинне законодавство передбачає надання для бюджетів об’єднаних громад освітньої субвенції.
При цьому, об’єднані громади отримають право вільно розпоряджатися коштами для утримання середньої освіти та упорядковувати мережу установ освіти у межах новоутворених рад за рахунок коштів субвенції. Поряд з цим, було зазначено, що органи місцевого самоврядування об’єднаних громад отримають також право на здійснення видатків на утримання дошкільної і позашкільної освіти та культури. Додаткові ресурси на базовому рівні очікуються також від скорочення адміністративних витрат на утримання апаратів малонаселених сільських рад.
З цього приводу у Семенівці 5 березня відбулося засідання робочої групи, на якій опрацьовувалися пропозиції щодо добровільного об'єднання за участю очільників району.
Як зазначив голова районної ради В. Малкович: "Дрібні територіальні громади не в змозі виконувати повноваження у більшості сфер, які традиційно виконуються на базовому рівні. Місцевих бюджетів таких громад вистачає тільки на зарплату працівників органів місцевого самоврядування, які не повертаються жителям громади у вигляді публічних послуг. У такій ситуації неодмінно відбувається передача цих повноважень на вищий рівень адміністративно-територіального устрою".
Узагальнені пропозиції територіальних громад щодо їх добровільного об’єднання будуть надані обласній раді.
А втім, час покаже. Сосницький район, наприклад, вже ділять на 5 територіальних громад
|