З 7 грудня 2015 року стартував Всеукраїнський тиждень права, який проводитиметься в Україні з 7 по 12 грудня 2015 року. План заходів з проведення у 2015 році Всеукраїнського тижня права затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року № 871-р. Мене, як профільного фахівця, запросили до проведення тематичного заняття у Семенівську ЗОШ І-ІІІ ст. №1 з учнями 9-х та 10-х класів.
Під час занять, з метою підвищення правової культури сучасної молоді було розглянуто ряд цікавих питань, які стосувалися кримінальної і адміністративної відповідальності неповнолітніх. Зокрема, серед правових питань загального характеру, розглядалось питання про вживання алкогольних напоїв, тютюнових виробів, порядок відшкодування матеріальної і моральної шкоди.
Учнів цікавили питання «З якого віку настає кримінальна відповідальність?», «Коли відповідальність за шкоду завдану неповнолітнім несе школа, а коли батьки?», «Чим може обернутися бійка?», «Яке максимальне покарання для неповнолітніх?» та інше.
Діти виявили цікавість у зв’язку з актуальністю висвітленої теми і можливістю захисту своїх прав у майбутньому на основі знань, отриманих під час лекцій.
Вважаю, що така практика позитивна, тому потрібно якомога частіше проводити профілактичні бесіди й зустрічі з підлітками, бо юнацький максималізм та іноді негативний вплив в сім'ї, приводить до скоєння злочинів в такому віці. Заходи в рамках Тижня права поглиблюють правові знання та навички учнів, сприяють поширенню правової культури, формують почуття поваги до людей, які охороняють правопорядок та спокій у суспільстві.
Фото – з вебресурсу Семенівської ЗОШ І-ІІІ ст.№1
Напевне, доречно було б нагадати з історії цього заходу.
Отже, Всеукраїнська акція «Тиждень права» була започаткована у 2008 році з нагоди відзначення 60-ї річниці проголошення Загальної декларації прав людини. Указом Президента України встановлено започаткувати проведення Всеукраїнського тижня права щороку в тиждень, що включає 10 грудня — День прав людини, який відзначається в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.
До поняття «Права людини» людство прийшло не відразу. Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. Пройшло ще майже два сторіччя, перш ніж людство дозріло до поняття і прийняття загального кодексу прав людини. 10 грудня 1948 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини, що проголошує права особистості, цивільні і політичні права і свободи (рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші). У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх особових відмінностей і від різниці в політичних системах їх країн. Декларація не носить обов’язкового характеру. В основу документа були покладені всі напрацювання людської думки, які були на той момент у даному питанні. Це був перший досвід колективної розробки універсального документа з прав людини.
Багато країн включають основні положення Декларації в своє базове законодавство і конституції. Її принципи лежать в основі багатьох пактів, конвенцій і договорів з прав людини, укладених з 1948 року. Найбільш широкими обов’язковими угодами з прав людини, укладеними під егідою ООН, є Міжнародний пакт про цивільні і політичні права і Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, підписані 16 грудня 1966 року. За дотриманням прийнятих пактів, конвенцій і договорів з прав людини спостерігає Верховний Комісаріат ООН з прав людини. Верховний комісар відряджає своїх посланців в різні країни світу для складання звітів про дотримання прав людини на місцях. Якщо права не дотримуються, то в справу вступають трибунали.
Олена Добровольська, м. Семенівка
|