23 вересня 2015 року Сонце вкотре перетне небесний екватор і перейде з північної півкулі небесної сфери в південну. Земля в цей день займає строго вертикальне положення щодо Сонця.
День осіннього рівнодення — це день астрономічного початку осені. У цей день сонце знаходиться під і над горизонтом однаковий час (тобто день дорівнює ночі). Таке буває лише 2 рази на рік — навесні і восени.
Початок астрономічного і календарного сезонів не збігається, тому астрономічна осінь настає в різний час.
Осіннє рівнодення - один з чотирьох священних свят, які шанувалися і урочисто відзначалися з найдавніших часів. Це було часом вознесіння подяк богам за врожай і достаток, а також вшанування мертвих і прикраси могил.
Від прадавнього слов’янського звичаю святкування Осіннього Рівнодення до нас дійшов неймовірно красивий обряд, котрий називався Святом свічки, або Весіллям свічки, який широко проводили навіть вже і після приходу християнства. Основою його було обрядове запалення вогню в домівці від освяченої свічі (світильника). Цей вогонь господарі мусили принести додому з храму (капища) і запалити ним домашню свічу, або ще більш древній посвіт-кабицю – вмістилище для дерев’яної скіпки, якою освітлювалося помешкання.
«Женіння свічки» відзначали з великою пишнотою як у місті так і на селі. Так, у Києві, ремісничі братства влаштовували цілонічні вистави при світлі свічок, а вдень виносили на ринок велику воскову свічку та людиноподібну ляльку і урочисто «вінчали» їх з усіма весільними обрядами. Цього дня молодь ворожила «на долю», що також було відголоском прадавніх звичаїв.
По селах зазвичай уквітчану свічку носили по хатах, і при її світлі споживали знов-таки обрядові весільні страви. Дійство тривало цілий тиждень, після чого жіноцтво урочисто запалювало від «женильної свічки» посвіт, при світлі якого мали працювати. Обряди вшанування домашнього вогню духовно налаштовують людину на прихід осені, коли ми більше часу перебуваємо при штучному освітленні, спонукає відчувати Природу, що неодмінно покращує наше душевне й тілесне здоров’я.
Ще один з прадавніх обрядів Осіннього Рівнодення – випікання короваю з пшениці сьогорічного врожаю, як символ добробуту і достатку. В давні часи громада обрядово випікала велетенський коровай у людський зріст. Якщо за ним не видно було жерця, котрий славив Богів за врожай, то наступний рік мав теж бути врожайним.
У день осіннього рівнодення починається друга половина бабиного літа і, за народним повір`ям, яка погода буде цього дня, такою буде й осінь. Ще народні прикмети говорять: чим вересень сухіший і тепліший, тим кращою буде осінь, тим пізніше прийде справжня зима.
У Японії День осіннього рівнодення Шубун-но-хі вважається офіційним святом і відзначається з 1878 року. У свята існує ще одна назва - Тюніті, що означає «середній день». Це пов`язано з тим, що день осіннього рівнодення припадає на середину тижня, що має назву хіган.
Японці цього дня святкують не стільки унікальне астрономічне явище, скільки виконують стародавні обряди буддійського свята Хіган, коли за традицією прийнято згадувати померлих предків. До початку свята вони проводять ретельне прибирання будинку, особливо домашнього вівтаря з фотографіями і речами предків, освіжають квіти, виставляють ритуальну їжу і підношення. Цього дня готуються лише вегетаріанські страви з бобів, овочів, грибів, бульйон на рослинній основі, як нагадування буддійської заборони вбивати живу істоту і вживати м`ясо вбитого. В дні Хігана японці сім`ями йдуть поклонитися могилам своїх предків, замовляють молитви і надають необхідні ритуальні почесті.
У Мексиці в день осіннього рівнодення багато хто прагне відвідати знамениту піраміду Кукулькан (на мові майя – «пернатий змій») у стародавньому місті Чичен-Іце. Піраміда орієнтована щодо Сонця таким чином, що саме в дні весняного і осіннього рівнодення промені проектують тіні платформ на край головних сходів у вигляді трикутників світла і тіні, що чергуються. У міру того, як сонце опускається нижче, тінь приймає все більш виразні контури змії, що звивається. Її хвіст міститься на верхній платформі, тіло тягнеться уздовж сходів і біля самої землі закінчується головою. Світлова ілюзія триває рівно 3 години 22 хвилини і, за переказами, в цей час потрібно опинитися на вершині й загадати бажання.
А ще цей день вшановується пам'ять святителів Петра і Павла, єпископів Нікейських. Про погоду судили по горобині. Якщо горобини у лісі багато - осінь буде дощовою, якщо ж мало - сухою. Багато ягід на горобині віщує сувору зиму, тому і заготовляли тоді горобини квас, щоб у великі холоду лікувати простудні захворювання.
Астрологи кажуть, що у цей день потрібно відкинути старе, відпустити минуле і побажати на майбутнє, щоб вам прийшло більше плодів, більше любові, більше радості". А для того, щоб омріяне здійснилося, і якомога швидше, слід згадати усіх, хто вас образив, але не злим тихим. Важливі та глобальні бізнес-питання астрологи радять сьогодні не вирішувати. Також уникайте конфліктних ситуацій і не перенавантажуйте організм фізичними вправами.
До речі, за останні 130 років максимальна температура зафіксована у 2003 році ( 27.0°), а мінімальна - у 1966 році ( 0.2°).
Фото - М. Волка з фотоархіву нашого сайту. Вересень 2014 року.
|