Матеріал Чернігівської обласної газети «Гарт».
Проїжджали ми 5 вересня Іванівку Семенівського району й зачудувалися: там чи не кожен город устелений гарбузами. На першому, при в’їзді в село, трудилося подружжя Старосіків. 68-річний Володимир Єгорович стягував гарбузи в купи й розрізав їх навпіл, а 66-річна Надія Петрівна вибирала зернинки.
— Картопля минулого року було ніпочім, то перейшли на насіння, — почала розказувати, не відриваючись від роботи. — Усього в нас під гарбузами — 30 соток: 18 тут і ще 12 біля хати. А картоплі — всього 8 соток. Тільки для себе.
Гарбузи саджали й раніше, але менше. Упор був на картоплю. Та здавати її за безцінь не хочеться, а копійчина до пенсії потрібна. Ось і доводиться довбатися. У нашому селі гарбузи вирощують масово. Є такі, що й по гектару саджають.
Труда коло них набагато менше, ніж коло бульби. Навесні нам син зорав. Тоді найняли тракторець, щоб продискував. А я потім у рядочках прополола копачем. І вся літня робота. Тут тракторцем обробляли раз, то бур’яну трохи є, а біля хати — двічі, там город зовсім чистий.
Картоплю тільки-но викопав — зразу їй лад давай. А це сиди, потихеньку довбись. Правда, робота нудна. І на спину давить. Ну то нічого. Сьогодні планую ще дві купи вибрати. Виходить, за чотири дні убрали половину, 9 соток. Днів за 8-9 упораємося.
Урожай десь на рівні минулого року. Сьогодні три відра вже вибрала і ще одне буде. Із сотки виходить десь 5 кіло насіння. Потім його сушимо. Поки сонечко, розстилаємо простирадло на вулиці. Насіння на сонці прив’яне. Тоді його на піч. Потихеньку й просихає. Сухе — в мішок і здаємо.
Приїжджають скуповують перекупники. Беруть по 40-45 гривень. Кажуть, збувають потім то на Одесу, то на Польщу.
Воно-то ясно, що ні на картоплі, ні на гарбузах не озолотишся. Та яка-не-яка — а добавка до пенсії. Бо хіба то суми? Чоловік 40 років за станком простояв (працював токарем) — 2 тисячі гривень, а я дояркою на фермі майже 21 рік — 1700. Виживайте, люди, як хочете…
Першою почала Янжулівка
— То іванівці зплагіатили у нас, — жартує в. о. старости Янжулівки (теж Семенівського району) Роман Савченко. — У нас гарбузи вирощують уже років десять чи й більше. Наше село дуже далеко географічно (за 500 метрів уже Російська Федерація), то, було, поки закупівельники картоплі до нас доїжджали, то «красна» ціна на неї зазвичай уже була — гривня п’ятдесят-гривня сімдесят, не більше. Смішна, правда ж? А гарбузове насіння завжди актуальне. Раніше його брали по 30 гривень за кіло, зараз — по 43-45 гривень. Тому й перейшли на вирощування гарбуза.
Почав цю справу наш молодий фермер — Сергій Кирієнко (на жаль, нині уже покійний). Люди побачили, що виходить, що це вигідно. І самі стали цим займатися. У декого вже є й спецтехніка: комбайни (кидаєте туди гарбуз, а він видає вам уже складене в мішок насіння), сушарки.
Зараз у Янжулівці під гарбузами — не менш ніж сотня гектарів. Це і присадибні ділянки, і пайові землі.
— Я веду роботу щодо кооперації. Поки що вона йде важко: де факто є, де юре немає. Працюватимемо в цьому напрямку.
Із гектара виходить у середньому десь 400 кг насіння. Це по нормі, а буває й більше. Посадиш гектарів із 30 — ось ти вже і мільйонер, — усміхається Роман Вікторович.
— Добрий урожай дає якісне насіння, так же?
— Звісно. Що посієш, те й пожнеш.
— І які ж сорти саджають у вашому селі?
— Сортів не назву — не знаю (А може, Роман Вікторович просто не хоче розкривати янжулівської гарбузової таємниці? — Авт.). Але скажу таке: приїхали перекупники в сусіднє село купувати насіння, а там воно без обідка, не схоже на янжулівське. І відмовилися брати. Напевно, Європа вимагає саме такого насіння, як наше. Хороші сорти янжулівці знайшли поступово.
— А куди дівають самі гарбузи?
— Залишають на городі, вони перегнивають. Це ж клітковина.
Аліна КОВАЛЬОВА, «Гарт» №38 (2946) от 19.09.2019
с. Іванівка — с. Янжулівка Семенівського району.
Фото автора і Романа Савченка
До теми
Гарбузове насіння не лише смакує, а ще й корисне для здоров’я. Вважається, що воно допомагає боротися з артритом (зменшує запалення) і діабетом (складні вуглеводи в гарбузовому насінні стабілізують рівень глюкози в крові й дають відчуття ситості); запобігає запаленню передміхурової залози, сприяє глибшому сну, забезпечує організм рослинними жирами, є джерелом живильних речовин для жінок у період постменопаузи тощо.
Найкраще споживати насіння гарбуза сирим, оскільки при тепловій обробці воно може втратити деякі свої властивості.
Це цікаво
2008 року під час розкопок на території індіанської резервації в американському штаті Вісконсін археологи знайшли маленьку глиняну посудину, в якій були... гарбузові насінини. Деякі з них використали для визначення їхнього віку за допомогою радіовуглецевого аналізу. І знахідці виявилося близько 850 років! Ще 6 насінин посадили. Зійшло 4! Чудова схожість для такої давньої знахідки!
Підписи під фото
Надія і Володимир Старосіки
Янжулівські плантації
|