Кожен, хто був студентом, згадує ці роки з радісним трепетом. Відчайдушна юність, коли найбільша проблема — сесія що насувається , а сама очікувана дата — День студента. Причому пригадується, як правило, не стільки саме навчання, скільки перший серйозний роман, веселі посиденьки з друзями, смішні випадки з життя…
Студентство — особлива каста. Студенти з різних країн чудово знайдуть спільну мову один з одним, незважаючи на мовні бар’єри. Студентські традиції — як серйозні, так і кумедні — дуже схожі і в Києві, і в Сорбонні, і в Оксфорді. Навіть своє «персональне» свято — Міжнародний день студента 17 листопада — студенти всього світу святкують саме в цей день.
Незважаючи на те, що студентська молодь відрізняється веселою, і навіть у якійсь мірі буйною вдачею, це свято має сумну передісторію. 28 жовтня 1939 празькі студенти вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення своєї держави. Нагадаємо, що Чехословаччина на той час була окупована німцями, які поставилися до цього заходу без особливого пієтету. Проти демонстрантів виступили регулярні війська, в результаті зіткнень загинув студент-медик Ян Оплетал. Його похорони, які відбулися 15 листопада, дали поштовх до нових акцій протесту. 17 листопада були заарештовані і відправлені до концентраційного табору більше 1200 студентів. 9 осіб страчені без суду. А через два роки в Лондоні на зустрічі студентів з різних країн було вирішено вважати 17 листопада Міжнародним днем солідарності студентів.
Майже у всіх країн є своє, національне студентське свято. Традиції святкування Дня студента схожі у всіх державах. По суті, вони зводяться до того, щоб відзначити свято якомога веселіше.
Проте студентські традиції стосуються не тільки свят, і з їх дотриманням іноді трапляються курйози.
Наприклад, один студент в Оксфорді під час іспиту зажадав кухоль пива – мовляв, це давня традиція університету. Викладач задовольнив прохання – такий звичай дійсно був у XVIII столітті – однак відплатив знахабнілому молодикові його ж монетою. Він оштрафував його за те, що молодий чоловік порушив ще одну традицію: прийшов на іспит не при шпазі.
Є й безліч інших звичаїв: у Єльському університеті проводиться забіг в «костюмах Адама і Єви», а в Польщі в ніч перед врученням диплома одягаються в безглуздий одяг статуї фехтувальника, що стоїть перед Вроцлавським університетом. Всі традиції говорять про те, що студенти намагаються жити повним життям і відносяться до всього з неабияким гумором. А це, погодьтеся, не найгірші якості.
Джерело
ДОВІДКОВО:
На Чернігівщині вищу освіту надають 16 самостійних вищих навчальних закладів. Підготовку фахівців вищих кваліфікаційних рівнів забезпечують Чернігівський національний технологічний університет, Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т. Г. Шевченка, Ніжинський державний університет ім. М. В. Гоголя, Академія державної пенітенціарної служби України.
Найбільшою популярністю серед студентів користуються спеціальності за галузями знань: право, економіка та підприємництво, гуманітарні науки, освіта, охорона здоров’я, архітектура та будівництво.
У поточному навчальному році вищу освіту у вищих навчальних закладах області здобувають понад 21 тис. студентів, з яких більше половини (52%) навчається за рахунок державного бюджету.
Більшість студентів традиційно жіночої статі (56%).
Вищі навчальні заклади Чернігівщини цього року випустили близько 5 тис. фахівців різного рівня, з яких 42% отримали кваліфікацію спеціаліста, 30% – молодшого спеціаліста, 23% – бакалавра та 5% – магістра.
Крім того, на території області здійснюють діяльність відокремлені структурні підрозділи ВНЗ інших регіонів України. У минулому навчальному році в них здобували освіту майже 4 тис. студентів, випущено 1,2 тис. фахівців з вищою освітою.
|