"Історія, а особливо краєзнавство - досить цікава та пізнавальна річ, особливо, коли прагнеш дещо дізнатися про минуле рідного краю. І чим більше занурюєшся у це минуле, тим більше переконуєшся, що у історії рідного краю досить багато "білих плям", які варто заповнювати певною інформацією. І удвічі приємно, коли це вдається..." - типовий вислів істориків.
Зайвий раз переконуєшся, що вищезазначене торкається й історії Семенівського краю.
Дана публікація, напевне, стане початковою спробою написати ще одну сторінку про історію Семенівщини - так вважає Олександр Бичков, історик, міський голова м. Семенівки.
Напевне, багатьом читачам, які живуть у Семенівці, або хто бував хоча б колись на Семенівському кладовищі по вул. Пряма (колишня Комінтерна), відомий надгробний камінь, зображений на фото.
На камені вибито текст наступного змісту:
"Здесь погребено тело раба Божого Бориса Николаевича - князя Орбелиани, родившегося 1863 г., 12 апреля, умершего 1912 г. 16 июля от любящих жены и дочерей."
Орбеліані - княжий рід, який за 600 років до Різдва Христового переселився з Китаю до Грузії. Вивчаючи родовід цієї династії (з Вікіпедії), можна дізнатися, що протягом багатьох віків серед представників роду Орбеліані були персони з військової еліти, особи, наближені до царської династії, поети та письменники, громадські діячі і т.п.
Дійсно, зазирнувши до енциклопедичного словника Ф. А. Брокгауза та І. А. Ефрона, можна дізнатися наступне:
"Орбеліані, княжий рід, також Джамбакуріан-Орбеліані - княжий рід, за переказами, переселився до Грузії з Китаю за 600 років до Р. Х. Князі О. були спадковими генералісимуса грузинських військ і під час коронації покладали на царя корону. Коли Георгій III неправильно захопив грузинський престол, то на чолі змови, що мала за мету повернути престол законному спадкоємцю, став князь Іване О. Покинутий змовниками, Іване О. здався цареві Георгію і був ним варварськи вбитий (1177); з ним разом винищена майже вся прізвище О. Кн. Григорій Дмитрович О. (1800-83), генерал-від-інфантерії, був членом госуд. ради. Рід О. внесений до V ч. Нар. кн. Тифліській губ. Одна гілка О. переселилася в Росію, в 1738 р, і внесена в I частина рід. кн. Полтавської губ.".
Напевне, також доречно пригадати, що у місті Семенівці (на той час - волосний центр Семенівської волості, залізнична станція), була вулиця під назвою "Грузія" (нині - вулиця ім. Щорса). На цій вулиці зберігся будинок 19-го століття, де близько 60 років розташовується Станція юних натуралістів.
На даний момент, як зазначив Олександр Бичков, прагнучи більше дізнатися про те, ким був та чим займався свого часу у Семенівці Борис Миколайович Орбеліані, він звернувся з листом до експерта Ради Європи у Грузії Давіда Лосаберідзе (за фахом історика) з проханням поділитися інформацією про рід Орбеліані. Тож, хоч і невеличкий, але є шанс заповнити ще одну «білу пляму» в історії Семенівського краю.
Матеріали для даної публікації надані
Олександром Бичковим
-------------------
P.S. від адміністрації сайту.
Шановні читачі! Якщо у когось є відомості по наведеному матеріалу, пишіть у коментарях.
|