. Анатолій Костюк все життя шукав загиблих воїнів. - 22 Листопада 2013 - Блог - Семенівка-наше місто! / Семеновка-наш город!
Вас вітає сайт м. Семенівка Чернігівської області / Вас приветствует сайт г. Семеновка Черниговской области
Середа, 24.04.2024, 06:48
ГлавнаяРегистрацияВходПриветствую Вас Гость | RSS


Меню сайту

Додати новину на сайт semenovka.at.uaФорма входу

Категорії розділу
Инфраструктура [55]
Комунальні служби, Енергетики, Газове господарство, Тепло та ін.
Блог голови Семенівської РДА. [69]
Блог голови Семенівської РДА. Блог веде особисто голова Семенівської РДА - Деденко С.І.
Економічний блог. [145]
Блог веде, спеціаліст сектору економіки Семенівскої РДА.
Блог освіти району [182]
Блог педагогів, методистів та людей, що працюють на ниві освіти і науки
Блог юридичних служб. [63]
Семенівський районний центр зайнятості. [0]
Семенівський районний центр зайнятості- інформує.
Блог правоохоронців [26]
Прикордоння [24]
Блог прикордонної та митної служби
Блог усіх небайдужих [41]
Всім про все
Життя видатних людей [39]
Історії з життя видатних земляків
Духовне виховання [59]
Духовне виховання особистості
А чи знаєте Ви? [44]
Блог, де розміщується інформація про цікаві факти, події і т.п.
Людям про людей [38]
Матеріали про людей, їх життя, долі
Як це було ... [36]
Історичні нариси, довідки та події Семенівки та Семенівського краю
З глибин серця... [27]
Час минає, та є дві речі, які йому не підвладні: Пам"ять та Мистецтво, яке є людською спробою зробити прекрасне вічним...

СЕМЕНІВКА
СЕМЕНІВКА - НАШЕ МІСТО, Семенівка, місто Семенівка

РЕКЛАМА
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ Особистий кабінет для побутових споживачів ПАТ Чернігівобленерго

Прогноз погоди

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:


Група у ВК
--> Семенівське земляцтво

Facebook

Міні-чат
Вызов мини-чата - в правом нижнем углу сайта

Онлайн-РАДІО

Гороскоп
Loading...

СтатистикаОнлайн всього: 35
Гостей: 35
Наши: 0


[ Хто нас сьогодні відвідав ]
Проверка тИЦ и PR Рейтинг@Mail.ru


Главная » 2013 » Листопад » 22 » Анатолій Костюк все життя шукав загиблих воїнів.
2" class="eBlock">
13:19
Анатолій Костюк все життя шукав загиблих воїнів.

Майже кожна людина має хобі, тобто таку справу, якою їй подобається займатися у вільний від роботи час. Дехто колекціонує марки, монети, хтось цікавиться старовиною і збирає речі багаторічної давності, що вже стали історією. Анатолій Костюк захоплюється пошуком… людей. Цій справі він присвятив 47 років і називає її сенсом свого життя.

Навіть шпигуном вважали

«Данина пам’яті - це все, що ми можемо віддати нашим мертвим землякам. Але хіба так віддають шану? Ми змирились з тим, що по кістках вбитих топчуться люди, їздять машини, в братніх могилах лежать безіменні солдати. Але ж ці загиблі воїни - чиїсь сини, брати, батьки, кохані! Вони мають імена! – говорить Анатолій Григорович. - Встановити імена людей, які в роки війни загинули на території Семенівського району, віднайти своїх земляків, які пішли на фронт і не повернулись, – цій справі я присвятив все життя».
Нині Анатолій Костюк – відома і шанована людина. Його знають і поважають не лише на Семенівщині, а й далеко за межами району. Він – заслужений пошуковець України. Це завдяки його праці, наполегливому характеру і небайдужому серцю були повернуті із забуття сотні імен загиблих у роки війни воїнів та знайдені місця їх поховань.
Хоча, як і за радянської влади, так і нині, зустрічалися люди, які не розуміли його. За часів СРСР представники влади постійно підозрювали Анатолія Костюка у… шпигунстві, бо вважали, що людина, яка стільки часу проводить в архівах, точно шукає компромат. В роки ж незалежності його вважали диваком. Люди не могли збагнути навіщо він витрачає свої власні гроші і час на пошук давно загиблих воїнів.

Не забудь!

«В 1943 році на фронті один замполіт мені сказав: «Синок, дасть Бог, залишишся в живих, не забудь про тих людей, які загинули в боях». Тоді, на фронті, його слова мене вразили, – я запам’ятав їх на все життя. З цього все і почалося, - говорить Анатолій Костюк. – А на фронт я потрапив в 16 років. Пішов добровольцем, бо був ще неповнолітнім. Працював їздовим санітаром у медсанбаті. Куди рухались передові бойові частини - туди й медсанбат. Скільки людей померло на моїх очах! Скількох загиблих мені довелося поховати! Смерть була скрізь. Дехто гинув на полі бою, хтось помирав у медсанбаті від тяжких поранень або від несвоєчасно наданої медичної допомоги».
У медсанбаті довелося полежати і Анатолію Костюку – в одному з боїв він був поранений. Після лікування його, як неповнолітнього, відправили додому. На початку 1945 року Анатолія призвали в армію. Потім було навчання – спочатку військове училище, згодом - педінститут.
«Після звільнення з армії, мені пропонували роботу в райкомі партії, але я відмовився, - розповідає Анатолій Костюк. – Я не хотів і не міг працювати з непорядними людьми. Обрав школу. Але через принципові розбіжності з місцевою владою змушений був виїхати з району. Мене запросили на роботу в Тюменську область. Пропонували на вибір посаду директора школи, завуча або вчителя історії. Ось так, за тисячі кілометрів від дому для мене знайшлася робота, а в рідній Семенівці – ні. На Тюменщині я пропрацював два роки. Потім з надією на те, що ситуація вдома змінилась, повернувся назад. І хоча підтримки я так і не знайшов, але пошуковою роботою продовжив займатись».

Безіменних героїв не буває!

Так, з 1962 року, не жалкуючи ні сил, ні часу, Анатолій Костюк проходив стежками війни. На власному велосипеді він об’їхав всю Семенівщину. Розшукав на території району всі братні та одиночні могили, в яких були поховані невідомі солдати. А ще були розкопки. «Я брав у руки лопату і щіточку і… гайда разом зі своїми учнями у поле. Ми знаходили останки людей, а згодом перепоховували їх», - розповідає пошуковець.
Він став постійним відвідувачем Центрального архіву Міністерства оборони СРСР, а пізніше – Російської Федерації. У місто Подольськ, що у Підмосков’ї, (саме там розташований Центральний архів – Кор.) Анатолій Григорович завжди їздив за власний кошт. Він працював без підтримки влади і без допомоги так званих «спонсорів».
  «Для того, щоб встановити ім’я людини, потрібно було запастися терпінням і знаннями, - говорить він. – Наприклад, кожного разу, щоб отримати дозвіл на відвідування архіву, мені доводилося оббивати пороги багатьох владних кабінетів. Скільки часу і нервів я витратив на це! Але ж без знання історії неможливий пошук! Всі історичні події (хронологію боїв, наступів, відступів, відомості про учасників війни – про живих і тих, хто загинув) довелося відновлювати буквально по крихтам. Я збирав інформацію з розповідей очевидців, ветеранів, членів родин загиблих, в архівних документах, в музеях».

Скільки разів Анатолій Григорович вирушав у дорогу, скільки годин просидів в архівах над пожовклими документами, скільки листів відправив в різні куточки світу і скільки отримав відповідей, не злічити. Та його праця не була марною. За довгі роки роботи Анатолій Костюк відшукав могили 1 729 своїх земляків, які пішли на фронт і не повернулись. Крім того, 729 солдатам і офіцерам радянської армії, які загинули при визволенні Семенівщини, він повернув імена, а їхнім рідним – розкрив їх подвиги, вказав місця поховань.
«Все життя мене підтримували мої рідні (мама, дружина, діти) та мої учні. Без їхньої допомоги я не зміг би все це зробити, - розповідає Анатолій Григорович. – Коли я в семенівській школі працював воєнруком, то організувавав шкільний пошуковий клуб. Разом з моїми юними слідопитами ми й обійшли увесь Семенівський район. Два пам’ятники і один обеліск жертвам фашизму, п’ять землянок і одна партизанська криничка – це все зроблено руками дітей. А ще ж були ці зворушливі листи, які отримували родичі загиблих радянських солдатів». 

Ось я і пришла до тебе…

Слухаючи Анатолія Григоровича, я переглядала його записи, документи, фотографії і… листи. До речі, дивитись і читати мені дозволив сам господар. Тому беру в руки аркуш паперу і читаю: «Мій брат, Віктор Федорович Янчук, 18-літнім юнаком загинув на війні. Сталося це 23 жовтня 1943 року в бою за звільнення Гомеля. Про місце його поховання ми з чоловіком дізнались лише в 1989 році зі статті, написаної Анатолієм Костюком в газеті «Красное знамя». Завдяки цьому 23 жовтня 1990 року ми побували на могилі брата, яка знаходиться в Новобелицькому районі Гомельської області. За нелегку роботу щодо пошуку місць поховань наших земляків, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, ми щиро дякуємо Анатолію Костюку. З повагою. Сім’я Хондошко, місто Семенівка». Таких листів у Анатолія Костюка кілька сотень.

Читаю далі: «Довго і безрезультатно шукала Людмила Ковалевська свого батька – командира 852 стрілецького полку 277 стрілецької дивізії майора Федука Степана Вікентійовича, який вважався безвісти зниклим в серпні 1941 року… День перемоги 2004 року. Вже не молода жінка підійшла до братньої могили. Поцілувала мармур обеліска, спустилась на коліна. «Здравствуй, папа, - сказала вона. – Вот я и пришла к тебе…». Це була Людмила Ковалевська. Вона приїхала в Семенівку із Санкт-Петербурга, щоб вперше в житті побачити могилу свого батька». Ці рядки написав сам Анатолій Григорович у своїй книзі «Имя твоё – бессмертно».
«Згадуючи минуле, переглядаючи численні листи, написані на мою адресу та публікації в газетах, я думаю, що все ж таки не даремно прожив своє життя, - говорить сивочолий пошуковець. - Я прожив чесне і порядне життя. І мені сьогодні не соромно дивить в очі і своїм дітям, й іншим людям. Я знаю, що і син мій пишається мною, і донька. І нині вже покійні дружина та мати теж свого часу пишались. Я багато чого встиг зробити за своє життя. Багато, але не все. На території Семенівщини ще є безіменні могили. Їх небагато, але, на жаль, вони є».
Валентина Федусь.

 

 
 
 
 

Понравилась новость - поделись в социальных сетях


Приглашаем принять участие в опросах нашего сайта


Категория: Життя видатних людей | Просмотров: 1404 | Добавил: semenovka | Теги: поиск., война, Костюк | Рейтинг: 5.0/1

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ В БЛОГАХ НАШЕГО САЙТА


Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пошук


Наша Україна
Единая страна

Реклама
авторемонт -->

Календар
«  Листопад 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Архив записівНаше опитування
Чи хотіли б Ви їздити маршрутним таксі до Корюківки за покупками в магазин АТБ ?
Всього відповідей: 17

Наша кнопка
Мы будем очень благодарны, если Вы разместите нашу кнопку на своем сайте
Семеновка - наш город!Код информера новостей

Друзі сайту

Сайт 1-В класу школи № 1 м. Чернігова Історія Чернігівської землі
Професійний фотограф у Чернігові
Сайт о Новгороде-Северском НЕофіційна сторінка м. Бобровиця
Козелецький соціально – інформаційний портал Відділ освіти Семенівської РДА
городок Десна в Черниговской области Жизнь в Ивановке - Интересно знать
Семенівський клуб хортингу Древній Любеч
Офіційний сайт редакції газети Срібнянщина

Хмарка Фото

Свята сьогодні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Законодавство
Законодавство України
 • Конституція України
 • Цивільний кодекс України
 • Господарський кодекс України
 • Земельный кодекс України
 • Митний кодекс Україны
 • Запобігання і протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування

 • Хмарка тегів

  Програма TV

  Copyright MyCorp © 2024 Хостинг від uCoz


  Розділи нашого сайту
  - НОВИНИ -
  Новини краю
  Семенівщина спортивна
  Наш ексклюзив
  Новини звідусіль
  Інше
  Навколо нас
  Газета "Гарт" про наш край
  - БЛОГИ -
  Инфраструктура
  Блог голови Семенівської РДА.
  Економічний блог.
  Блог освіти району
  Блог юридичних служб.
  Семенівський районний центр зайнятості.
  Блог правоохоронців
  Прикордоння
  Блог усіх небайдужих
  Життя видатних людей
  Духовне виховання
  А чи знаєте Ви?
  Людям про людей
  Як це було ...
  З глибин серця...
  - ОГОЛОШЕННЯ -
  Автомобілі
  Бізнес, співпраця
  Побутові товари
  Для офісу
  Комп'ютеры
  Лісова промисловість
  Метали
  Нафта, газ, вугілля
  Продукти харчування
  Промислове обладнання
  Інші товари
  Зв'язок та телекомунікації
  Будівництво
  Послуги у різних сферах
  Різне
  Нерухомість
  Анонси подій
  Робота
  - ЦІКАВЕ -
  Фотоальбоми
  Транспорт
  Туристам
  Форум
  Зв'язок
  Відео  Звертаємо увагу! Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на semenovka.at.ua. Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання.
  Адміністрація сайту не несе відповідальності за матеріали користувачів. Думка Адміністрації не завжди може співпадати з думкою автора
  Шановні коментатори/дописувачі! Адміністрація веб-сайту не має намірів обмежувати свободу слова, але залишає за собою право видаляти висловлювання з уживанням нецензурної лексики та образ на адресу авторів матеріалів і їх фігурантів.
  *** *** ***

  Щоб додати необхідна авторизація
  Облако фоток
  Каталог webplus.info Семеновка - наш город! МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов топ каталог Украинский портАл
  QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Белый каталог сайтов
  Переглянути свіжі коментарі
  vomeso9896 написал:
  Травень - ідеальний час для початку пошуків з
  От: Vaasiliy На ринку України вже декілька років працюють ліцензійні ігрові сайти, тому їхня популярність зростає кожен день. Не знаю, добре це чи ні, але радує те
  Дата: 29.01.2024

  -->
  Vaasiliy написал:
  На ринку України вже декілька років працюють ліцензійні ігрові сайти, тому їхня популярність зростає кожен день. Не знаю, добре це чи ні, але радує те

  dunducatti написал:
  День Святого Валентина — это поистине особенный и романтический праздник, наполненный любовью и вниманием. Если вы планируете устроить веселую вечерин

  oscar82x4 написал:
  Справді, іноді варто розглядати різноманітні варіанти, і найпростіший шлях може виявитися найефективнішим. Наприклад, ми витратили багато часу, ходячи

  oscar82x4 написал:
  Лично я выбираю брать в проверенных местах в которых точно будет качественный кофе, а не пыль с дорог по которым возили кофе. и для себя я решил брать