Практично кожен мешканець Семенівщини знає, що рідний край славетний своїми лісами. Але, далеко не кожний знає, звідки і як розпочиналося ведення лісового господарства на Семенівщині. Для тих, кого це питання зацікавило, наводимо матеріали.
Ведення лісового господарства на Семенівщині веде свій відлік з далекого 19 ст. Зокрема, є історичні документи про створення штучних лісів. Велику територію біля Семенівки на той час (більше 500 га) займали піски, які дуже дошкуляли місцевим жителям, адже не могли використовуватися під землеробство.
Лише в Чернігівській губернії таких площ налічувалося близько 77 тисяч гектарів. Причина виникнення непридатних для землеробства земель найвірогідніше, крилася у нераціональному використанні сільськогосподарських угідь.
У 1840 році семенівський поміщик П.Ладомирський започаткував роботу із заліснення пісків. Кріпосні селяни зобов'язані були висадити по 100 дерев. Було заліснено більше 540 га пісків - і ці посадки виявились дуже вдалими. На сьогоднішній день залишки тих лісів збереглися в зеленій зоні навколо Семенівки.
Біля Семенівки є урочище « Бори», яке до Жовтневої революції належало поміщику Пінчуку. В «Борах» росли кремезні дуби та стрункі сосни. Місцеві старожили розповідають, що перед початком революції Пінчук роздавав у борг деревину жителям Семенівки для будівництва нових будинків. Так у Семенівці з'явилась нова вулиця Замістя.
Свій офіційний родовід державне підприємство «Семенівське лісове господарство» веде з 1919 року, коли молодому учаснику революційних подій Василю Прохоровичу Ковтуну було доручено організувати лісництво.
Новостворений колектив з ентузіазмом узявся за роботу. За недостатнього фінансування у неспокійні революційні часи налагодити лісогосподарські роботи було складно, але із архівних документів того часу відомо, що було проведено обстеження лісових дач на площі 2052га. заготовлено соснових шишок 1 100 пудів,та соснового насіння 11 пудів, закладено розсадників 1,2 десятини, посаджено лісових культур сосни звичайної 30 десятин та 20 десятин посівом, розчищено попередніх просік 26 верст, влаштовано протипожежну вежу.
Пам'ятним для лісівників залишилось 1 травня 1919 року, коли було влаштовано День лісу. У цей день було спільно із жителями Семенівки закладено міський парк і посаджено молодий ліс в урочищі «Базарна роща». Лісничий В.П. Ковтунов і його помічник Є.М.Макаревич зі своїми підлеглими провели облаштування основних лісових дач Cеменівського лісництва, склали опис і плани лісових ділянок.
Зі спогадів лісників тих часів стало відомо, що незважаючи на самовіддану працю, партійне керівництво вбачило «вредітєльство» у тому ,що при створенні культур сіянці садили у дно борозни, а не в гребінь.
Створення лісництв продовжилось в 1923 році, коли було організовано Орликівське лісництво, а в 1924 році Костобобрівське лісництво. Інші частини території було утворено в 1936 -1939 роках.
колектив Семенівського лісництва, 1919 рік. По центру - лісничий В.Ковтунов
Під час Великої Вітчизняної війни семенівські ліси служили надійним захистом для партизанських загонів. Партизанське формування під командуванням Г.Артозеева базувалось в урочищі «Хомутівщина» Машівського лісництва.
В період фашистської окупації в 1941-43 роках нещадно вирубались столітні дуби та сосни, які росли біля Семенівки, та відправлялись залізницею до Німеччини. На заготівлю деревини примусово зганяли місцевих жителів, в основному жінок. В післявоєнний період активно почали створювати нові ліси на місцях вирубок.
У вересні в 1959 року був організований Семенівський лісгоп на базі частини Костобобрівського, Семенівського і Орликівського лісництв загальною площею 20 176 га, які входили до цього часу в склад Новгород - Сіверського лісгоспу.
лісова охорона Узруївського лісництва, крайній зліва працівники Орликівського лісництва, 1962 рік.
лісничий О.О.Кунцевський, 1952 рік
У 1961 році було в склад Семенівського лісгоспу було включено Перелюбське та Радомське лісництва загальною площею 11 267 га.
У 1979 році було утворено Машівське лісництво загальною площею 4 940 га на базі частин Костоборівського та Семенівського лісництв.
За матеріалами останнього лісовпорядкування, проведеного у 2011 році, загальна площа Семенівського держлісгоспу становить 31 741 га.
Адмінприміщення ДП "Семенівське лісове господарство"
Блешнянське лісництво
Машівське лісництво
За матеріалами ДП "Семенівське лісове господарство"
|