Своїм заснуванням і розвитком наша бібліотека зобов‘язана насамперед явищу меценацтва. В 1895 році, з ініціативи і на кошти князя Миколи Дмитровича Долгорукого була заснована Семенівська безкоштовна бібліотека-читальня.
Князь Микола Дмитрович Долгоруков народився у 1858 році. Після одруження з княжною Марією Павлівною Голіциною оселився в Чернігівській губернії, де був обраний мировим суддею, потім - губернським предводителем дворянства. Він знаходився у центрі суспільного життя Чернігівщини. Князь не тільки заснував бібліотеку в Семенівці, а й багато зробив для Чернігівської губернії взагалі - жіночі гімназії в Новозибкові та Чернігові, дворянський пансіон - притулок зобов'язані своїм заснуванням та розвитком саме М. Д. Долгорукову. На жаль, тяжка хвороба дуже рано обірвала життя цієї благородної людини. У травні 1899 р. М.Д. Долгоруков помер.
У 1910 році населення містечка Семенівка становило 18 501 особу, а послугами бібліотеки користувались всього 354 читачі, за рік на придбання літератури було витрачено лише 36,8 крб.
З 1925 р. в Семенівці діяли 13 хат-читалень та волосна бібіліотека, а у у 30-х роках ХХ ст. У містечку працювало 6 бібліотек.
Разом зі своїм краєм бібліотека пройшла довгий історичний шлях. В тридцяті роки вона брала активну участь у житті суспільства, будувала молоду державу, зробила вагомий внесок у ліквідацію неписемності. Бібліотека, разом з державою, пережила і голод, і війну, і руїну. Бібліотечні фонди тих часів, напревеликий жаль, не збереглися. Але бібліотека не загинула, відродилася, активно працювала і відігравала значну роль в суспільному житті. Після звільнення Семенівщини від німецько-фашистських окупантів вже наприкінці 1943-го року в Семенівці при клубі «Бучок» запрацювала бібліотека.
До кінця 1950-го року районна бібліотека налічувала більше шести тисяч примірників, а 1-го вересня вже відкрилася бібліотека для дітей.
З 1958 року Семенівка – місто районного підпорядкування, населення обслуговує 11 бібліотек.
У 1960-му році районна бібліотека для дітей перейшла у нове приміщення. В 1966-му році було збудоване нове приміщення для районної бібліотеки — сучасне, велике, світле.
Бібліотекар не залишається на узбіччі життя. Він йде на ферми, польовий стан, носить працівникам сільського господарства книжки, оформляє куточки читачів, кімнати відпочинку. По селах відкриваються все нові і нові бібліотеки.
1977 рік знаменується ще однією важливою подією — централізацією. В районі створена Централізована бібліотечна система (ЦБС), до якої увійшли: центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, 33 бібліотеки-філії.
Бібліотеки не тільки обслуговують читачів, але й діють як просвітницькі заклади, відгукуючись на видатні події та знаменні дати. Зберігають давні традиції, започатковують нові.
На сучасному етапі до Семенівської ЦБС входять:
- ценральна районна бібліотека;
- районна бібліотека для дітей;
- 1 міська бібліотека-філія;
- 17 сільських бібліотек-філій;
- 2 пункти видачі;
- 7 клубів-бібліотек.
Книжковий фонд ЦБС складає 287 140 примірників, користувачів - 11 807 осіб.
Центральною районною бібліотекою користується більше 3 000 осіб, книжковий фонд бібліотеки налічує понад 80 600.
На фото: приміщення Семенівської центральної районної бібліотеки
На фото: заняття для учнів Семенівської гімназії № 2 у приміщенні Семенівської центральної районної бібліотеки
|