Генерал з Костобоброва, про якого мало хто знає!
Поступово постають із забуття імена уродженців Семенівщини, які в силу різних обставин, опинилися у тіні історії.
Пунтус Іван Григорович народився 25 лютого 1905р. у бідній селянській родині в с. Костобобр Новгород-Сіверського повіту Чернігівської губернії (нині Семенівський район). Юнак закінчив місцеву школу і працював у селі. У 1927р. Івана призвали до лав Червоної армії. Того року він закінчив полкову школу при 74-му артилерійському полку, а у 1931 році-Ленінградську школу перепідготовки командирів запасу. Доля вела нашого героя до авіації.
З 1931 по 1933 рік І. Пунтус навчається в Луганській школі військових пілотів, після закінчення якої служив пілотом у 106-й винищувальній авіаційній ескадрильї, через деякий час – інструктором з техніки пілотування.
З листопада 1937 по травень 1938 рік він перебував у спеціальному відрядженні в Китаї (будучи командиром авіазвена, інструктором з техніки пілотування). За бої в Азії проти японців Іван Пунтус отримав орден Червоного Прапора, збивши кілька ворожих літаків. Про Івана Григоровича тоді казали „ни Бога, ни черта, ни даже начальства не боится”.
Надалі, військова кар`єра І. Пунтуса складалася вдало і дуже стрімко. Так, з листопада 1939 року він обіймав посаду командира 21-го винищувального авіаційного полку. З серпня 1940 р. – заступник командира 27-ї винищувальної авіаційної дивізії.
Велику Вітчизняну війну Іван Григорович зустрів на посаді заступника командира 3-го корпусу ППО, по винищувальній авіації. З липня 1941 року – командир 8-го авіаційного корпусу ППО, що захищав промислові об`єкти і, передусім, нафтові свердловини Північного Кавказу і Закавказзя. Під керівництвом Івана Григоровича відбувалося формування близько 20 нових винищувальних полків, які відправляли на фронт.
У вересні 1942 року в кар`єрі І. Пунтуса відбувся дуже прикрий епізод, який важко відобразився на його долі. Зокрема, «за не организацию сопровождения специального самолета ПС-84» полковника Івана Григоровича зняли з посади і через деякий час призначили командиром 102-ї винищувальної дивізії.
Під вдалим керівництвом І. Пунтуса 102-а дивізія відіграла одну з вирішальних ролей у Сталінградській битві, брала участь у блокаді та знищенні 6-ї німецької армії. Зокрема, під час цієї грандіозної битви винищувачі дивізії збили понад 300 ворожих літаків. У березні 1943 року 102-а дивізія за бойові заслуги була перетворена на 2-у гвардійську Сталінградську винищувальну авіаційну дивізію.
2-а гвардійська дивізія під командуванням І. Пунтуса прикривала радянські війська Окремої Приморської армії під час Керченсько-Елтингенської десантної і кримської наступальної операції. Надалі дивізія визволяла і захищала Одесу та брала участь у звільненні Румунії. Командуючий військами ППО СРСР генерал-полковник М. Громадин, так оцінював бойову діяльність комдива: „Тов. Пунтус за время командования дивизией приобрел большой практический и боевой опыт. На основе этого опыта учит подчинненый ему состав. Энергичный и волевой генерал, с достаточной настойчивостью и упорством. Умеет быстро ориентироваться в обстановке, анализировать события, быстро и правильно принимать решения. По характеру, выдержан, спокоен. Замечания принимает как должное, правильно на них реагирует.....”.
У 1951 року, після закінчення авіаційного факультету Вищої військової академії ім.. К. Ворошилова, І. Пунтуса призначили помічником командуючого 64-ї повітряної винищувальної армії ППО по обороні Москви (з грудня 1953 року – Іван Григорович командуючий цією армією). З серпня 1956 року І. Пунтус обіймав посаду генерала – інспектора з авіації і ППО Штабу країн учасниць Варшавського договору і 10-го управління Генштабу.
З початку 1966 року Іван Григорович Пунтус перебував у запасі. Помер 26 жовтня 1990 року і був похований у Москві.
Максим Блакитний,
вчений секретар Чернігівського
історичного музею ім. В.В.Тарновського.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Читайте на нашем сайте о других выдающихся земляках:
Кекух Василий Ильич
Михайло Якимович Козик
Алещенко Олег Михайлович
Кекух Василий Ильич
Примаков Виталий Маркович
Страдомский Василий Андреевич
Анатолій Костюк
Л. Е. Кербель
Сенько В. В.
Александр Михайлович Хомутов
Скоробогатый Григорий Николаевич
Василий Сергеевич Будник
Пунтус Іван Григорович
Йосип Кирилович Каменецький
|