"Тоді прибув Ісус із Галилеї на Йордан до Іоана, щоб христитися від нього" (Мат. 3, 13).
19 січня Православна Церква святкує Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Хрещення Господнє, (Богоявлення) (грец. Theophaneia або Epiphaneia), велике християнське свято, присвячене події Хрещення Ісуса Христа у водах Йордану. В Православній Церкві входить до числа великих двонадесятих неперехідних свят.
Про Хрещення Господнє оповідається в усіх чотирьох Євангеліях (Мф 3,13-17; Мк 1,9-11; Лк 3,21-23; Ін 1,33-34). На 30-му році Свого життя, перед виходом на проповідь, Ісус прийшов на ріку Йордан, де Іван Хреститель, проповідуючи покаяння у гріхах, хрестив народ, і зажадав, щоб той хрестив Його. Коли Ісус Христос вийшов із води і молився, відкрились небеса, і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Нього і почувся голос: «Це Син Мій Улюблений, в Ньому Моє благовоління!» (Мф. 3, 17). Свято Хрещення називається також Богоявленням, оскільки при Хрещенні Господа явилась Божественна Трійця: Бог Отець (що засвідчив про Сина), Син Божий (що хрестився від Івана і засвідчений від Бога Отця) і Дух Святий (що зійшов на Сина у вигляді голуба).
Свято Хрещення (Богоявлення) почало святкуватись в III ст. Перша згадка є в «Строматах» Климента Олександрійського.
Особливість цього свята складають два великі освячення води, так названі на відміну від малого, бо мале освячення води може здійснюватися в будь-який інший час.
Перше велике освячення води буває напередодні свята у храмі, а друге – в саме свято просто неба на річках, ставках, біля криниць. Перше, у давнину, звершувалося для хрещення оголошених і вже згодом було перетворено на спомин про хрещення Господнє: друге ж, мабуть, пішло від давнього звичаю єрусалимських християн у день Богоявлення виходити на річку Йордан і тут вшановувати хрещення Господнє. Тому й у нас Богоявленський хресний хід має найменування хресного ходу на Йордан. А купання у водоймах у цей день символізує очищення від гріхів.
Напередодні Водохрещів святкують голодну кутю, або другий Свят-вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви.
|