У XVII - XX ст. Семенівка славилася своїми ярмарками. Ярмарка - щорічні або періодичні торги, які проводяться у певних містах у певний час, як правило приурочувалися до церковних свят.
На території України проведення ярмарок відслідковується з десятого століття. Особливо активізувалося по Україні проведення ярмарок з XVI ст., маючи велике значення в житті держави та окремих їх регіонів.
Семенівка завдяки вигідному природно-географічному розташуванню, та статусу прикордонної території між Україною, Росією та Польщею у XVII - XVIII ст., була зручною для проведення ярмарок. Власники та населення Семенівки мали чималий зиск від ярмаркової торгівлі, що, по суті, була міжнародною - на стику тогочасних Європи та Азії. Щоправда, під час Північної війни 1700-1721 років відбуваються фундаментальні зміни - російський цар Петро І наказав вести торгівлю тільки з європейськими країнами лише через контрольовані ним північні порти. Тобто товари треба було везти не напряму випробуваними шляхами, а з великим відхиленням від оптимального маршруту, що значно їх здорожувало. Таким чином традиційні економічні зв'язки з західними партнерами були зламані. Натомість відбувається переорієнтація на схід.
Д. Р. Поклонський в книзі "Стародубська старина" пише: "У XVIII ст. на території Стародубського полку проводилося ярмарки у восьми містах та містечках: в містечкі Семенівка 1-го жовтня (14-го за новим стилем), на свято Покрови, ярмарка йшла 3 дні... а також в містечках Ропськ, Велика Топаль, Горськ, Новгород-Сіверський, Стародубі, Погарі, Почепі".
О. М. Лазаревський в книзі "Описание старой Малороссии. Полк Стародубский" зазначає, що "Семенівка вже з початку XVIII ст. стає визначним торговим центром, де відбувалася торгівля між північчю та півднем Малоросії, міна виробів сільського господарства та промислів".
В книзі "Опис Новгород-Сіверського намісництва 1779 - 1781 роки", про розвиток торгівлі в Семенівці сказано так: "У цьому містечку зібрання торгів і ярмарок" Торги Щонедільно по понеділкам проводяться. На них приїзжають з хдібом, з різними їстівними припасами, медом, дерев'яними матеріалами, посудом, пенькою, тютюном, дьогтьом жителі навколишніх сіл - Машева, Архипівки, Костобобра, з розкольничіх слобод Лужки, Воронок, Еленки, з інших найближчих поселень. Ярмарки проводяться на рік три рази: перша - на Новий рік (за старим стилем), друга - на Троіцин день, третя - в день Покрови 1-го жовтня (за старим стилем). З'їзжаються на ярмарки в Семенівку купечество з розкольничих слобод та міста Стародуба з красними шовковими та суконними товарами. Із Слобідської Української губернії з міст Суми, Ахтирка та містечка Криги - з вяленою рибою та іншим товаром. З містечка Короп та Нові Млини - з крамською сіллю, пригоняють велику рогату худобу, овець з полку Прилуцького, з містечка Красний Калядин. В цьому містечку Семенівці власницьких крамних лавок з подташьєм - 5, в оних торгуюють сукнами, шовковим дрибязком, цукром, чаєм, кофе, різними залізними речами. Шинкують виноградним вином та французькою горілкою один тутешній житель, інший - із слобод, раскольник".
В одному з документів Чернігівського обласного державного архіву є цікаві документи про Семенівські ярмарки 1845 року: "На Василевському ярмарку (1 січня за старим стилем) було привезено товарів на ярмарку на 3000 рублів сріблом, а було продано на 1000 рублів; на Троїцьку ярмарку (7 червня) - привезено товарів на 2000 рублів, а продано на 800; на Покровську ярмарку (1 жовтня) привезено товарів на 3000 рублів, а продано на 700 рублів сріблом".
У книзі М. Домантовича "Материалы для географии и статистике Росии. Черниговская губерния" про ярмарок у Семенівці у 1860 році наводяться такі відомості: на Василівську ярмарку пропонувалося на продаж товару на 2100 рублів, продано на 1650; на Тоїцьку відповідно 1720 і 1100; на Покровську ярмарку було завезено товару на 7850 рублів, продано на 5400.
На початку XX ст. в Семенівці проволдилося шість річних ярмарок: Василівська ярмарка (на старий Новий рік), Хомина паска - на 7-й день після пасхи, Троїцька ярмарка - на свято Троїці; 12 вересня - на свято Олександра Невського; 14 жотня - на Покрову - Покровська ярмарка; 21 листопада - Михайлівський ярмарок на Михайлів день.
Семенівка на початку ХХ ст. (фотоархів сайту, фото надане І. Левченко)
До шестидесятих років XX ст. в Семенівці ярмарки проводилися на базарній площі біля Казанської церкви в центрі міста. На початку 60-х років був побудований колгоспний ринок, що був головним місцем торгівлі в Семенівці до середини 90-х років XX ст. Місто старого ринку між церквою та музеєм з 60-х років займає міський парк. З середини 90-х років міська торгівля перемістилася в центр міста, на вулицю Самойловича та впорядковану у 2005-2010 роках територію нового міського ринку.
Протягом ХХ ст. на Семенівські ярмарки з'їжджалися продавці та покупці з Чернігівської, Сумської, Брянської та Гомельської областей. Після 1991 року - в основному з сусідніх районів Чернігівської та Сумської областей. Останні двадцять років торги на міському ринку відбуваються щоденно. Але головний торговий день щотижнево - це п'ятниця. Щоп'ятниці на ринку 350-400 продавців, з усіх сіл району за покупками приїздять місцеві жителі.
За матеріалами книги «Семенівка – європейське місто»
(авт. О. Ф. Бичков, С. М. Гузоватий)
|