Ще за часів Київської Русі наші пращури збирали і пили березовий сік , щоб підтримувати своє здоров'я в гарній формі. Про користь цього напою можна говорити дуже багато - в ньому у великих кількостях містяться вітаміни, мікроелементи та органічні кислоти. Крім того, березовий сік має чудовий солодкуватий і освіжаючий смак.
Чистий, цілющий і смачний напій досі користується популярністю у величезної кількості населення нашої країни.
Немає точного періоду, коли з'являється березовий сік. Він залежить від погодних умов і може бути як в березні, так і в середині квітня. Але, як правило, березові сльози починають текти з приходом справжньої весни, таненням снігів і набуханням бруньок, і триває цей період протягом кількох тижнів.
До речі, наші предки за інтенсивністю соку передбачали погоду: якщо сік виділяється рясно - очікується дощове літо.
Збирати березовий сік можна в екологічно чистих місцях, далеко від автошляхів і забруднених хімікатами місць, тому що дерево здатне поглинати з навколишнього середовища шкідливі речовини і вихлопні гази.
Неправильний збір соку може призвести до загибелі дерева, тому важливо дотримуватися основних правил.
Для збору соку краще вибрати доросле дерево діаметром не менше 30 см. У молодих дерев ранки погано гояться, і вони можуть загинути.
На висоті не вище метра від землі в стовбурі дерева з північної сторони проробляють маленьку дірочку в напрямку знизу вгору, щоб сік вільно стікав униз. Березовий сік проходить в поверхневому шарі під корою, тому досить отвору завглибшки 2-3 см. Потім вставляється металева пластинка, по якій стікає сік. Збирати його краще в скляну ємність, оскільки пластикові пляшки можуть додати напою неприємний присмак.
Після того, як сік зібраний, необхідно закрити "рану" мохом, дерев'яним кілочком або замазати садовим варом. Це допоможе дереву видужати.
За день одна береза може безболісно віддати до 3 л соку, а за сезон здатна подарувати людині від 100 до 200 л безцінного живого еліксиру! Одне дерево можна «експлуатувати» протягом 10 років.
Збирати сік припиняють, коли з набряклих бруньок розпускається листя, в другій половині квітня - травні, бо після цього березовий сік втрачає цінні властивості.
Фото - М. Волка
Кому корисний?
Свіжий березовий сік лікує виразки шлунка і 12-палої кишки, печінку, жовчний міхур, головний біль, цингу, бронхіт, кашель, допомагає при ревматизмі, радикуліті, подагрі і артриті. А також сік корисний при шкірних захворюваннях, очищує кров, стимулює обмін речовин, промиває нирки. Щоб пісок «пішов», треба випити близько 2 л соку на день. При всіх інших захворюваннях — 3 склянки на день за півгодини до їди.
Кому шкідливий?
Багато соку не можна пити тим, у кого є камінці в нирках, а саме оксалати. Оскільки напій має сечогінну дію, він може проштовхнути оксалат у сечовивідні шляхи. Хворий відчує різкий сильний біль, кількість сечі зменшиться і в ній з’явиться кров.
Крім цілющих властивостей на весь організм березовий сік має косметичний дію , а саме: березовий сік використовують для лікування вугрового висипу. Для цього потрібно щодня вмиватися березовим соком, особливо місця, де висип найбільш поширена. Можна також вранці робити маску на основі соку. Березовий сік цілющі властивості якого не тільки допоможуть очистити шкіру, але і допоможуть позбутися багатьох дефектів шкірного покриву, найкраще додавати в різні маски. Для приготування однієї такої маски знадобитися змішати одну столову ложку сметани з двома столовими ложками соку берези і однією чайною ложкою меду. Перед нанесенням маски на шкіру рекомендується її протерти тампоном з рослинним маслом. Приготовлену маску накладіть на шкіру і тримайте 10-15хвилин. Після змийте маску прохолодною чистою водою. Аналогічні дії проводяться для лікування лишаю або екземи.
Рекомендується як зміцнювальний засіб при весняної втоми і депресії пити березовий сік по одній склянці тричі на день. Це не тільки додасть бадьорості всьому організму, а й заповнити всі втрачені за зиму важливі мікроелементи. Багато вчених рекомендують кожній людині на рік вживати 10 літрів березового соку, цілющі властивості якого не тільки нададуть загальнозміцнюючу дію, але посприяють позбавлення від багатьох захворювань.
А ще березовий сік використовується для миття голови, щоб запобігти появі лупи, підсилити зростання волосся, надати їм м'якість і блиск (такими ж властивостями володіє настій із березового листя).
Рецепти
Щоб зберегти березовий сік на тривалий термін , з нього роблять квас: підігрівають до 35 градусів, кладуть по 15-20 г дріжджів і по 3 родзинки на 1 літр, лимонну цедру для смаку. Посуд закривають щільно і на 2 тижні залишають. Напій виходить смачним, газованим, що бадьорить!
Можна приготувати квас і так: на 10 літрів березового соку додати сік з 4 лимонів, 30 г цукру або меду, 50 г дріжджів, родзинки - 2-3 штуки на пляшку. Розливаємо по пляшках і тримаємо 2 тижні в прохолодному темному місці. Термін приготування може змінюватися, але в будь-якому випадку такий напій простоїть все літо і не втратить свої лікувальні властивості. Наші предки вживали березовий квас без цукру - це був слабоалкогольний традиційний напій на всіх російських застіллях.
Особливо смачний березовий сік , якщо його змішати з соком горобини, чорниці . При цьому це не тільки буде смачний напій, але і чудовий вітамінний коктейль. У березовий сік можна додавати різні варіанти соків: журавлинний, полуничний, смородиновий, вишневий, навіть лікувальні настої трав. Всі ці додаткові соки додадуть не лише своєрідний смак березового напою, а й наповнять біологічно активними добавками.
Скористайтеся цінним весняним подарунком природи для лікування та оздоровлення!
|