Нові біометричні паспорти, які держава планує видавати вже від початку наступного року наробили чимало галасу у суспільстві. Одні вважають — цей документ замінить і український, і закордонний паспорт, інші — що нововведення відмінить необхідність отримувати візи, а треті наполягають — цей документ буде ще й дешевим. Словом, запитань багато.
За законом з першого січня українці зможуть отримати для виїзду за кордон паспорти нового зразка — з біометричним носієм, простіше кажучи чіпом, який міститиме всю інформацію про особу. Однак, в міграційній службі наголошують: це значить, що з 10 січня, одразу після новорічно-різдвяних канікул, чернігівці отримуватимуть виїзний документ нового зразка.
Ксенія Лук’янець — начальник управління Державної міграційної служби в області:«В законі прописано, що біометричні паспорти будуть видаватися з 1-го січня, але ж ми розуміємо, що це нова система, і як будь-яка електронна система вона має відпрацювати. Потрібно подивитися як ці документи будуть перетинати кордон, доопрацювати всі недоліки і вже потім їх видавати громадянам.»
Так само, наявність закордонного паспорта з біометричними даними не дає права на безвізовий в’їзд до країн Європи. Тож, якщо ви збираєтесь за кордон, не варто чекати на введення в обіг документів нового зразка, наголошують фахівці міграційної служби. Тим більше, що строк дії як «старих», так і «нових» паспортів однаковий — десять років. Та й міняти виїзні документи, у зв’язку з нововведеннями, не обов’язково, адже це право громадян, а не їх обов’язок.
Зрештою, для бажаючих оформити закордонний паспорт, з першого січня нічого не зміниться: перелік документів той самий. Та в міграційній службі області сподіваються, що за півроку-рік певні новації все ж таки відбудуться.
«Урядом планується постачання спеціалізованого обладнання для збору біометричних даних до всіх районних підрозділів міграційної служби. Це буде зручніше для мешканців області, адже зараз люди отримують паспорти, або у центральному відділенні у Чернігові, або ж у Деснянському чи Новозаводському підрозділах в обласному центрі, а також у Ніжині та Мені,» — каже Ксенія Лук’янець.
Саме за допомогою цього обладнання й будуть заноситись у біометричну базу відбитки пальців. Втім, за словами експертів особа може і відмовитись від створення дактилоскопічної карти. А от чи існуватимуть певні обмеження при виїзді за кордон для таких категорій громадян залежатиме від міжнародних договорів, на основі відбуватиметься перетин кордону.
Розмови про ціну документу у 15 євро взагалі не мають під собою жодного ґрунту, позаяк випливають з заяви керівника «Поліграф-комбінату «Україна» Максима Степанова, який нещодавно анонсував, підкреслимо, собівартість виробництва бланку.
Говорити ж про остаточну вартість біометричного паспорта, поки що, зарано, наголошують фахівці. Адже держава ще не визначилась з тим, хто ж буде виготовляти той самий бланк майбутнього документа. Тендерні процедури з цього приводу тривають.
Хоча фахівці поліграф-комбінату і представили на розгляд достатньо оригінальний макет.
Ксенія Лук’янець:«На відміну від більшості розробників «Поліграф-комбінат» розробив захисний, водяний знак для закордонних паспортів у вигляді Золотих Воріт, в той час, як в більшості країн це просто геометричні фігури.»
Окрім того, фахівці нагадують, що держава не скасувала держмито і оплату послуг міграційної служби, до яких додаватиметься вартість бланку паспорта. Отож остаточна його вартість залишається під питанням.
|