Опалювальний сезон 2014—2015 років буде надто непростим. Нагадаємо, 16 червня Російська Федерація перевела Україну на режим передоплати за газ і призупинила його постачання для українських споживачів. Нині Україна має кілька «газових потоків»: це газ власного виробництва, реверсні поставки. А ще до 7 мільярдів кубометрів має надійти від «Газпрому». Інакше виникне дефіцит.
Чернігівська область, як і решта областей України, готується до нових випробувань – пройти осінньо-зимовий сезон 2014-2015 років із зменшеним споживанням газу мінімум на 30 відсотків від минулорічних обсягів. Сьогодні заявляють, що опалювальний сезон в країні буде складним і температуру у будинках доведеться понизити на кілька градусів. Доведеться економити не лише газ, а й електроенергію.
Як вихід із ситуації - заощадливе використання енергоресурсів та перехід на ті, які можна знайти в Україні, щоб зменшити споживання блакитного палива. Одним із методів ефективного вирішення цього питання, є перехід на альтернативні види палива з встановленням твердопаливних котлів. Як альтернативу блакитному паливу розглядають і електроенергію, при цьому варто розмежувати опалення електрикою і опалення електрокотлом. Якщо масове застосування електрообігрівачів – це найпростіший, але хибний шлях, то встановлення для обігріву електрокотлів має сенс. Однак і тут споживачі можуть стати заручниками ситуації, коли електроенергії в країні вистачить не на всіх.
Втім для споживачів, які бажають встановити електрокотли та обігріватися за рахунок електроенергії, існує встановлений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики певний порядок та умови переходу на електроопалення.
Підключення електроопалення виконується згідно з проектом.
Проте є особливості застосування зниженого тарифу електроопалення (електроплити , електробойлери) для побутових споживачів приватної забудови і багатоквартирних будинків.
Так, для багатоквартирних будинків (три та більше квартир) електроопалення допустиме лише за умов, якщо:
1. ці будинки знаходяться в населених пунктах, не газифікованих природним газом;
2. в будинках відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання.
У разі звернення побутових споживачів приватної забудови щодо встановлення електроопалення та отримання пільгового тарифу прийнято такий порядок:
1. Розробляється та реалізовується попередньо погоджений з РЕМ проект зовнішнього електропостачання житлового будинку.
2. У разі необхідності збільшення договірної потужності видаються ТУ згідно з діючими Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж.
3. Якщо підключення електроопалення передбачається в межах договірної потужності – РЕМ видає технічне завдання на проектування.
Однак проблема дефіциту газу є не єдиною в паливно-енергетичному комплексі. Сьогодні маємо суттєвий дефіцит енергопотужностей, через неможливість постачання вугілля, видобуток якого зосереджено на сході країни. Як вимушений захід, зумовлений розбалансуванням між виробництвом та споживанням електроенергії, через незадовільну ситуацію з поставкою вугілля на теплові електростанції, енергопостачальні підприємства, на виконання рішення Міненерговугілля змушені запроваджувати графіки обмежень та аварійних відключень споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання з метою запобігання порушення режиму роботи енергосистеми України в наслідок дефіциту активної потужності.
Для кожної області встановлено ліміти потужності. Максимальне літнє навантаження Чернігівської області складає 250 мегават, максимальне зимове навантаження – 400 мегават.
З метою забезпечення надійної роботи Об‘єднаної енергетичної системи країни, у випадку, якщо область перевищує встановлені значення потужності, а введені раніше графіки аварійних відключень споживачів не є достатньо ефективними, Національна енергетична компанія „Укренерго” спільно з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України погодило застосування з 29 серпня 2014 року графіків аварійних відключень в необхідних обсягах в години максимального навантаження електромереж. Це означає, що при перевищенні встановлених лімітів енергопостачальник, для забезпечення проходження максимуму навантаження в об’єднаній енергосистемі країни, має право відключати споживачів на кілька годин в пікові ранкові та вечірні часи. При застосуванні графіків аварійних відключень, вимкненню підлягають тільки побутові споживачі без відключення промислових підприємств, за умови відсутності боргів за електроенергію у останніх.
Усвідомлюючи всю складність та важливість даної ситуації та недопущення «віялових відключень» на Чернігівщині, енергетики звертаються до споживачів з проханням перепланувати та обмежити споживання електроенергії у години пікових навантажень о 10:00 та о 21:00 годинах для подальшого забезпечення надійної роботи енергосистеми регіону та нашої держави в цілому.
На сьогодні споживачі Чернігівської області у годину максимуму навантаження на енергосистему, а саме у 21:00 год., перевищують встановлені ліміти на 10-20 %.
Очікуваний приріст навантаження на осінньо-зимовий період 2014-2015рр. прогнозується:
-в загальному по електромережі Товариства — до 15 %;
-по електромережі Чернігова— до 20 %
Враховуючи складний цьогорічний осінньо-зимовий період в умовах можливих дестабілізуючих факторів внутрішнього та зовнішнього характеру, з метою усунення аварійних та непередбачуваних ситуацій в електромережах, у ПАТ „Чернігівобленерго ” створено та діють ЦІЛОДОБОВО центральний Антикризовий енергетичний штаб оперативного реагування, а також місцеві антикризові штаби у районах електричних мереж (РЕМ). Телефон для оперативного цілодобового реагування: 0-800-210-310 – кол-центр ПАТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО». Споживачі мають можливість оперативно отримати інформацію щодо питань пов‘язаних з електропостачанням , в тому числі процедури переходу на електроопалення.
За словами Голови Правління ПАТ «Чернігівобленерго» Юрія Бойка, не все так песимістично. Технічно електромережі підприємства до роботи в осінньо-зимовий період підготовлені, аварійні запаси сформовані а персонал готовий до роботи в нештатних ситуаціях. Однак стабілізуючим фактором в процесі енергозабезпечення регіону мають стати споживачі. Від їхнього ощадливого використання енергоресурсів, дотримання платіжної дисципліни залежить надійність роботи електромереж вцілому. Сьогодні, як у енергопостачальника так і споживача спільна проблема, вирішення якої у відповідальності один перед одним. ПАТ «Чернігівобленерго» гарантує, що навіть за умов фарс-мажорних обставин буде наполегливо виконуватиме свої зобов‘язання перед споживачем, але потрібно, щоб кожен усвідомив, що проблема енергозбереження, енергоефективності не лише проблема держави, а й кожного, хто хоче жити у енергетично незалежній державі.
|