Біля 882 року територія нинішнього Семенівського краю, разом з іншими сіверянськими землями, увійшла до складу найбільшої у той час у Європі давньоруської держави Київська Русь. У "Повесті временних лет" надається історико-географічнрий огляд чотирнадцяти основних слов'янських племен, що утворили давньоруську державу. Другим по значимості літопис називає плем'я сіверян, які жили у басейнах річок Десна, Сейм, Сула, в тому числі і на теренах нинішньої Семенівки.
У Х-ХІІ ст. територія, яку зараз займає місто Семенівка, входила до складу адміністративно-територіальної одиниці Київської Русі - Сновської тисячі, яка знаходилася між Новгород-Сіверським та Стародубським князівствами. Кордони Сновської тисячі охоплювали територію 14000 кв. км. та проходили від берегів річки Ревна, на якій зараз розташоване місто Семенівка, до річки Убедь під Черніговом та біля сучасного міста Трубчевськ.
Сновська тисяча, існувавши маже 150 років як самостійне давньоруське князівство, у 1146 році була захоплена князем Ізяславом із династії Давидовичів, молодшим братом одного з героїв "Слово про Ігорів похід" - князя Олега Святославовича (Гориставовича).
У 1167-1174 роках північна частина Сновської тисячі, в основному територія сучасного Семенівського району, внаслідок князівських міжусобних воєнних сутичок, увійшла до складу Стародубського князівства. В період існування Сновської тисячі територія, яку зараз займає Семенівський район, була доволі густо заселена людьми. Цьому сприяло з'єднання малих річок головних транспортних артерій краю - річок Ревна та Снов з Десною та Дніпром, а також ліси, які займали до 90% території та болота. Ліси, річки, болота давали людям їжу та сировину і будівельні матеріали для житла, захищали села від ворогів.
За даними археолога В. П. Коваленка, на території Сновської тисячі картографовано та досліджено 272 давньоруські археологічні пам'ятки, серед яких залишки 45 городищ, 150 селищ, 75 грунтових і 2 курганних могильники. Частина з них розташована на території Семенівського району, в основному на північному сході від Семенівки. Один курганний могильник тих часів розташований на околиці міста Семенівки біля річки Дрьост, в Задресновському лісі.
Архієписком Філарет Гумілєвський у своїй історичній праці "Историко-статистическое описание Черниговской Епархии", виданій у 1873 році спираючись на історичний матеріал стверджував, що "Семеновка - поселение по всей вероятности не гетманское, а дотататрское, т. е. поселено до 1240 года".
З історією нашої місцевості в період Київської Русі пов'язана одна з найбільш цікавих давньоруських билин - про боротьбу богатиря Іллі Муромця з Солов'єм Розбійником.
За матеріалами книги «Семенівка – європейське місто»
(авт. О. Ф. Бичков, С. М. Гузоватий)
Читайте також:
З ІСТОРІЇ СЕМЕНІВСЬКИХ ЯРМАРКІВ
СЕМЕНІВКА В 1900-1938 рр: de profundis
|