Наш церковний рік це наче мозаїка, яку творять свята Господні, Богородичні, та величезне число Мучеників і Святих. Осередок цієї величної мозаїки це Господь Наш Ісус Христос, як Бог і як Чоловік. На землі день і ніч славить його св. Церква, а в небі вічну славу співає йому Церква прославлена: превеликий хор Ангелів і Святих. Св. Ангели це відвічний Божий хор слави і Божі слуги. Св. Церква, маючи на увазі велике значення Ангелів для Божої слави і нашого спасіння, в мозаїці церковного року присвятила особливе місце і для почитання Ангелів. Тут на першому місці стоїть свято - Собор св. Архистратига Михаїлата інших сил безплотних.
Перед тим, як Господь Бог сотворив людину, то найперше створив Ангелів. Це невидимі, безсмертні, дуже досконалі і чисті духи, що мають бистрий розум і свобідну волю. Їхнє число безмірно велике. Пророк Даниїл бачив у видінні престіл Бога, де "тисячі тисяч Йому служили, і силенна безліч перед Ним стояла" (7, 10). А св. Іоан Богослов у книзі "Одкровення" каже: "Потім я бачив і чув голос Ангелів багатьох навколо престола і істот, і старших; і було число їх - множини множин і тисячі тисяч" (5, 11). Сам Ісус Христос говорить у св. Євангелії про легіони Ангелів (Мат. 26, 53).
У V ст. встановився в Церкві звичай ділити всіх Ангелів на три чини, по три хори кожен, разом дев'ять ангельських хорів: Серафими, Херувими і Престоли; Господства, Власті і Сили; Начала, Архангели й Ангели.
У час коли на небесах велика частина Ангелів збунтувалася проти Бога (Св. Іоан Богослов говорить про війну на небі (Одкров. 12, 7)). На чолі добрих Ангелів став Архангел Михаїл і переміг бунтівних ангелів. Звідси св. Церква в почитанні Ангелів ставить св. архангела Михаїла на першому місці.
Св. Ангели мають подвійне завдання: відносно Господа Бога і відносно людей. Головне завдання Ангелів у небі - вічно прославляти свого Сотворителя. Пророк Ісая бачив у видінні, як Серафими в небі взивали: "Свят, свят, свят, Господь Саваоф: вся земля повна Його слави". Друге завдання Ангелів щодо Господа Бога це ревне і скоре служіння Богові. Слово "Ангел" грецьке і значить: посланець чи віщун. Тож Ангели - це Божі посланці. Про їхню роль як посланців Божих багато прикладів у Старому й Новому Завітах.
Празник св. Архангела Михаїла і інших безтілесних Сил був установлений ще у IV ст. Цей празник зветься собором тому, що цього дня Церква згадує собор-збір усіх безтілесних Сил разом із св. Арх. Михаїлом, а також собор-збір людей на землі для прославлення небесних Сил.
Головна ціль свята це звеличити і прославити св. Архангела Михаїла, а з ним і інших Ангелів. Богослужіння цього празника оспівує велич відзначення св. Михаїла перед Божим троном, його ревність і вірність Богові та опіку й заступництво за нами.
Наша набожність до свого Ангела-Хоронителя буде йому особливо мила, коли ми будемо не тільки його почитати і до нього молитися, але передусім, коли будемо його наслідувати. Він дає нам прекрасний взірець святості. Він нас учить своїм прикладом як Бога любити, Йому служити та Його славити. Тож стараймося так гаряче любити Бога, як він Його любить, і так ревно виконувати Божу волю, як сповнюють її всі ангельські хори в небі.
|