У Міністерстві освіти і науки відбувся круглий стіл "Стратегія розвитку загальної середньої освіти України на період 2012-2025 років" за участю членів Громадської ради при МОН, вчителів та директорів шкіл країни, представників управлінь освітою місцевих органів влади, громадських об’єднань. Про це повідомляє прес-служба МОН.
Під час заходу експерт Альянсу Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні, член робочої групи розробників стратегії розвитку загальної середньої освіти України Володимир Ковтунець наголосив на її важливості, тому що у майбутньому документ буде враховано фахівцями під час підготовки базового закону "Про освіту".
За словами експерта, ще до прийняття закону "Про освіту" також необхідно здійснювати реформаторські кроки. Серед частини освітян є порозуміння того, що державна підсумкова атестація має проходити у формі зовнішнього незалежного оцінювання і експерименту – порогового бар’єру "склав", "не склав".
Він повідомив, що при підготовці документу фахівці висловили полярні думки щодо тривалості навчання у школі. На його думку, діти повинні навчатися 12 років.
"По-перше, обсяг матеріалу, який потребує людина в сучасному світі не вкладається в 11 років навчання, по-друге – більшість європейських країн мають 12-річну освіту, і наш документ часто не визнається у світі через формальні ознаки", - зазначив Ковтунець.
Серед соціальних аргументів, які навів експерт Альянсу Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні, людина у 17 років ще не може знайти себе на ринку праці. Старша школа може поєднуватися з професійною освітою. Таким чином, у старшій школі буде 3 напрямки: профільна академічна освіта – для підготовки до вищих навчальних закладів, професійна освіта і повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта з формуванням відповідного рівня кваліфікації і повна загальна середня освіта.
За словами Володимира Ковтунця, ще одне питання, яке потребує ширшого обговорення – це структура навчання: початкова, базова, старша школа. Робочою групою фахівців законопроекту обговорювалось декілька варіантів.
"Більшість з них зупинилася на варіанті: 5, 5 і 2 роки", - зазначив він. Пропонувалося, що повну загальну середню освіту можна здобувати шляхом сімейного навчання. На думку експерта, тільки дошкільна і початкова можуть бути за сімейною або індивідуальною формами, але не у старшій школі, окрім випадків за станом здоров’я. Початкову освіту необхідно надавати за місцем їх проживання.
"Важливо надати однакову для всіх десятирічну освіту, щоб об’єднати країну, а два роки – це спеціалізована підготовка – старша школа", - зазначив Володимир Ковтунець.
У Громадській раді при МОН також підкреслили, що обговорення Стратегії розвитку загальної середньої освіти України на період 2012-2025 років продовжено до 12 грудня, коли відбудеться круглий стіл за участю директорів шкіл.
|