Чернігівщина — регіон аграрний. Наше головне багатство — земля. Її стан — це наш хліб і до хліба. Тож раз на 5 років землекористувачі різних форм власності (фермерські господарства, ТОВ, СТОВ тощо) мають проходити агрохімічне обстеження своїх земель. є. Єдина установа, яка оцінює якість ґрунту на полях нашої області за 23-ма показниками родючості, — Чернігівська філія ДУ «Держґрунтохорона». Зараз її фахівець — завлабораторії Валентина Сальник, працює в Семенівському районі.
— Ґрунт ми досліджуємо на вміст фосфору, калію, азоту, гумусу, кальцію, магнію та мікроелементів, визначаємо ступінь кислотності ґрунту, забруднення його важкими металами, радіонуклідами, залишками пестицидів, — розповіла Валентина Федорівна. І описала, як проходить агрохімічне обстеження земель:
Один змішаний зразок ґрунту береться із ділянки у 8 гектарів. На ній через кожних 15 метрів тростевим буром відбирається проба ґрунту (для цього бур заглиблюють у землю на глибину орного шару — на 20- —25 см). Таких проб для одного зразка має бути 20. Зразки складаються у мішечки з тканини і відвозяться до лабораторії в Чернігів. Там проводяться аналізи, обробляються дані. За їх результатами виготовляються агрохімічні картограми й паспорти обстежених полів. Це дуже копітка і тривала робота.
У червні Валентина Сальник відбирала зразки ґрунту на полях СТОВ «Нива» у Тимоновичах. А допомагали їй місцеві юнаки. Один із них — 16-річний Євген Чаловський, розповів, як це було:
— Мені запропонував поїхати на поле мій друг Вася Лисенко. Там були ще наші хлопці: мій однокласник Сергій Бочков, Ігор Забутирін, Сашко Цвіров і Сашко Чекатніков. У кожного був свій маршрут. Ми стояли на відстані 280 метрів один від одного. Встромляли у землю спеціальний пристрій, набирали ним землі й клали її у мішечок. Зібрали їх 137.
— Усього було обстежено — уточнила Валентина Сальник. — Результати будуть готові після проведення аналізів і обробки результатів досліджень. Тобто до наступного польового сезону керівництво господарства знатиме якість своїх земель і вже з огляду на це вирішуватиме, де які культури сіяти, які добрива вносити тощо. Це необхідно для отримання запланованих урожаїв сільськогосподарських культур.1200 га полів «Ниви»,
Із початку липня Валентина Федорівна обстежила поля ТОВ імені Чкалова у селі Жадове, а також ще кількох фермерських господарств.
— У районі в мене ще багато роботи. Адже треба обстежити всі господарства Семенівщини. Ґрунти у районі бідні на поживні речовини, тому особливо потребують збалансованого внесення органічних та мінеральних добрив.
* * *
До речі
2015 року, згідно з Програмою використання та охорони земель Чернігівської області на 2011-2020 роки, планове агрохімічне обстеження буде проводитись на загальній площі 200 тис. га у Корюківському, Прилуцькому, Семенівському, Сосницькому та Щорському районах.
Вартість планового обстеження земель становить 9,90 грн./га. При позаплановому землекористувачі оплачують повну вартість робіт — 24,04 грн./га.
Аліна Ковальова, "ГАРТ" №31 (2731) від 30 липня 2015
|