У своєму ужитку ми часто використовуємо вираз "ОК". А чи знаєте ви, шановні читачі, звідки цей вираз з'явився? Тож варто витратити кілька хвилин, щоб дізнатися...
«OK» - універсальний американський вислів, який став універсальним загальноанглійським виразом у безлічі інших мов. Це радісний вигук (a parking spot! OK!), стримане «так собі» (How was the movie? It was ... OK), спосіб звернути увагу на зміну теми розмови (OK. Here's the next thing we need to do), і чимало інших корисностей. Дивно, як ми, взагалі, проіснували настільки довгий час без нього! Проте все ж проіснували. Аж до 1839 року.
Здається, на світі більше теорій про походження фрази «ОК» ніж способів її застосування: від назви гавайського порту «Aux Cayes», від луїзіанського французького «au quai», від найменування пуерторіканського рому «Aux Quais», від німецького «alles korrekt» або «Ober-Kommado», від виразу «okey» мовою чокто, від шотландського «och aye», від «waw kay» мови волоф, від грецького «olla kalla», від латинського «omnes korrecta».
Інші приписують її походження пекарям, які штампували свої ініціали на печивах, або суднобудівникам - маркування дерева «outer keel», або солдатам Громадянської Війни в США, що несли ознаки із цією фразою, розшифровується як «zero killed» .K. Here's the next thing we need to do) і чимало інших корисностей.
Дивно, як ми, взагалі, проіснували настільки довгий час без нього! Проте все ж проіснували. Аж до 1839 року.
Правда про походження виразу «ОК» на думку Аллана Меткальфа, автора книги «ОК: Неймовірна історія видатного американського слова» ("OK: The Improbable Story of America's Greatest Word" by Allan Metcalf), полягає в тому, що воно виникло «як традиційний жарт газетного редактора у 1839 році». Це точка зору не одного Меткальфа і не напівзабута історія, яку він одного разу десь від когось почув, як це сталося з іншими гіпотезами. Його книга заснована на ретельній науковій праці Аллена Уолкера Ріда, Колумбійського професора, який протягом чотирьох років скрупульозно досліджував джерела на наявність свідоцтв про етимологію «ОК» і опублікував результати в серії статей з 1963 по 1964 р.р.
ВСЕ ПОЧАЛОСЯ З ЖАРТУ
ОК, ось, як все сталося. У суботу 23 березня 1839 редактор «Бостон Морнінг Пост» опублікував гумористичну статтю про сатиричної організації «Анти-Дзвонове Суспільство», в якому писав: «The« Chairman of the Committee on Charity Lecture Bells, »is one of the deputation, and perhaps if he should return to Boston, via Providence, he of the Journal, and his train-band, would have his« contribution box, » et ceteras, ok-all correct-and cause the corks to fly, like sparks, upward ».
«Голова комітету з благодійно-лекційних дзвонам» є безпосереднім володарем повноважень, і, можливо, у разі його повернення в Бостон через Провіденс він, як представник «Джорнал», зі своїм ополченням надасть власну «скриньку для пожертвувань» у повному порядку (ok) і так далі, і пробки здіймуться вгору як іскри».
Створення автором абревіатури «OK» від «all correct» не так дивно, як це може здатися на перший погляд. Існувала мода на грайливі абревіатури типу isdb від «it shall be done» (буде зроблено), rtbs від «remains to be seen» (поки не з'ясовано), а також sp від «small potatoes» (маленькі картоплини). Це прабатьки сучасних OMG, LOL і tl; dr (too long, did not read - надто довге, не подужав). Родзинкою моди була схильність засновувати абревіатури на альтернативному або неправильному написанні слів. Так, наприклад, «no go» скорочувалася як kg (know go), «all right» - як o.w. (oll write). Тому недивно, що комусь прийшла в голову думка створити скорочення ok від oll korrect. Вражає лише те, наскільки абревіатура прижилася в мові в той час, як інші давно зникли.
Тепер справа за удачею
«ОК» посміхнулася фортуна, і воно зірвало справжній куш на президентських виборах! Під час виборів 1840 р. «ОК» від «oll korrect» кумедним чином злилося з прізвищем Мартіна Ван Бюрена - Old Kinderhook (Старий Кіндерхук - від назви міста в штаті Нью-Йорк, де народився Ван Бюрен), коли його прихильники сформували О.К . Клуб. Після сутичок з прихильниками Гаррісона «ОК» стало асоціюватися з ябедництвом і використанням гасел. Воно означало безгрошовий (out of kash), безхарактерний (out of karacter), жахлива катастрофа (orful katastrophe), в жахливому замішанні (orfully confused), нескінченні суперечки (all kwarrelling) та інші дотепності, на які тільки були здатні тодішні каламбуристи.
До всього цього додалося улюблене заняття того часу: висміювати попередника Ван Бюрена Ендрю Джексона за його орфографічні помилки. Було навіть опубліковано наполовину серйозне твердження того, що «ОК» виникло завдяки Джексону, що використав цю фразу як скорочення від «all correct» (ale kurrek) при перевірці документів.
«ОК» було «misunderestimated» (так званий бушизм: «They misunderestimate me» - George W. Bush), «refudiated» (слово, вигаданої Сарою Пейлін, схрестивши «refuse» і «repudiate»: «The President and his wife ... they can refudiate what this group (the NAACP) is saying. »- Sarah Palin) і« binders full of women »(знаменита невдала фраза Мітта Ромні« папки, повні жінок »:« I had the chance to pull together a cabinet, and all the applicants seemed to be men ... I went to a number of women's groups and said, 'Can you help us find folks?' and they brought us whole binders full of women. »- Mitt Romney) свого часу. «ОК» могла б спіткати та ж доля, якби не поява телеграфу, для якого воно стало зручною і готової до використання абревіатурою. До 1870 року цей вираз стала стандартним способом підтвердження передачі повідомлень і вже була на шляху до становлення найбільшим словом Америки.
Пізніше слово стало використовуватися в театральних постановках. До середини XX століття о'кей остаточно увійшло в лексикон не тільки англійської мови, але й стало позначати фразу «все гаразд» в багатьох інших мовах. Про його історію та походження сперечалися багато лінгвісти, і тільки в 60-х роках минулого століття американський професор Аллен Уолкер Рід (Allen Walker Read) з Колумбійського університету видав роботу про історію походження о'кей, яка почалася в далекому 1839 році.
Але за твердженням Меткальфа його успіх був повністю визначений тим, що «в двадцятому столітті майже всі забули про істинну етимологію ОК. Зважаючи на відсутність пам'яті про його джерелах кожна етнічна група або плем'я могли претендувати на походження цього виразу від словосполучень у рідній мові ». Таким чином, забувши, звідки воно з'явилося, ми зробили «ОК» нашим спільним надбанням.
Оригінальна стаття - What's the Real Origin of "OK"?

|